שנת 2017 הייתה שנה מכוננת בכל הקשור למטבעות דיגיטליים. להלן סקירה וניתוח של נושאים שלדעתנו מהווים את האימפקט הגדול ביותר וכמו כל שנה נסיים עם תחזיות ל 2018.

אומנם לא קל לעמוד ב"קצב הביטקוין" ואף אחד לא יודע היכן הוא יהיה עוד שבוע או עוד שנה אבל בכדי להבין את עומק השינוי כדאי להתחיל בשווי שלו כרגע (12,900$): נכון לזמן כתיבת שורות אלו מיזם הביטקוין (סה"כ שווי המטבעות בשוק) גדול יותר מ:

  • מקדונלדס-החברה הבין לאומית המפורסמת ביותר בעולם בתחום המזון מהיר שווה 135 מיליארד דולר, נוסדה ב: 1940
  • יבמ-חברת המחשוב הבין לאומית שווה 140 מיליארד דולר, נוסדה ב: 1896
  • דיסני-שווה 155 מיליארד דולר, נוסדה ב: 1923

מיזם ביטקוין שווה מעל 160 מיליארד דולר והוא נוסד בשנת 2008 (למעשה שימוש ראשון התבצע 2009), ההתפתחות בראיה של נפח וזמן הם מסחררים, אנו בעיצומה של מהפכה דיגיטלית כלכלית ובעוצמה שלא הייתה מאז המהפכה התעשייתית.

הישן והחדש

בכל פעם שה"פרשנים" מזהירים שהנה הבועה עומדת להתפוצץ המטבעות הדיגיטליים מגמגמים במשך כמה ימים ואז שוברים שיא חדש, מדוע? ובכן, אין מספיק כלים או ותק בכדי לבחון ולהעריך נכונה את ההתפתחות וההשפעה של המטבעות הדיגיטליים על הכלכלה המסורתית בצורה מעוגנת ואחראית. להתלהב מהצמיחה הפנומנלית זה מתבקש אבל חשוב לא להיסחף יותר מידי, התחום מאוד מאוד נפיץ וחשוב להפנים שהנפיצות הזו מושרשת בכל המטבעות הדיגיטליים בעתיד הנראה לעין שכן המיזם כולו והטכנולוגיה המקיימת אותו חדשים ככלי פיננסי העומד בפני עצמו ו/או כלי פיננסי חדש במערכת כלכלית ישנה ומסורתית.

נורמלי או לא?

מטבעות דיגיטליים מגדירים מחדש מהו כסף/דבר ערך/נכס בעידן מהפכת המידע. הנורמה משתנה ומהר, מה שנראה היום לא נורמלי יהפוך לנורמלי מהר מאוד. כמה מהר? באוגוסט 2017 מעט מאוד אנשים בישראל ידעו מה זה ביטקוין בדצמבר 2017 כולם מדברים על זה והתקשורת לא מפסיקה להמציא סיבות להזכיר את השם "ביטקוין".

במאמר שפרסמנו פה ב 2015 הרחבנו על הקושי של המטבעות הדיגיטליים לפרוץ: "השיטות השונות כבר לא מתקיימות בקווים בקבילים, אומנם ההשפעה של השיטה הכלכלית הקיימת על השיטה המיוצגת ע"י ביטקוין היא גדולה וכמעט חד כיוונית עדיין המגמה ברורה-ביצוע עסקאות הופך דיגיטלי לגמרי, כסף בצורתו הפיזית הולך ונעלם אט אט, המעבר התפיסתי בין הפיזי לדיגיטלי מתקדם בקצב מהיר. אין מן הנמנע שבסופו של דבר תהיה התנגשות בין השיטות, התנגשות שיכולה להוביל לשיתוף פעולה או לחידלון של אחת מהם". נראה שאנו כרגע בניסיון של בחינת שיתוף פעולה שזה חדשות טובות בהחלט.

משחק של גדולים

השנה ראינו המון הודעות המעידות על אימוץ ביטקוין ככלי פיננסי, החל מסיקורים נרחבים של אנליסטים (חלקם מבינים את התחום וחלקם לאו) שנתנו את דעתם לאחר שבתי השקעות החלו לבחון את המטבעות הדיגיטליים כערוץ להשקעה. לקראת סוף השנה השחקנים הגדולים נכנסו לתחום: קרנות גידור/חוזים עתידיים וכו' וכן, יפן אימצה באופן רשמי את הביטקוין ובאותה הנשימה נזכיר את וונצואלה, זימבבואה, דרום קוראיה ושווייץ. הבנקים המרכזיים של שבדיה ואנגליה לומדים את הטכנולוגיה במטרה לבחון היתכנות של הנפקת מטבע דיגיטלי משלהן. כל אלו ועוד הם עדות לכך שחלק לא קטן מהממסד הפיננסי המסורתי מתחיל לבצע הלכה למעשה שילוב החדש עם הקיים.

אנרגיה ושימוש

הצל המתהווה על עתידו של ביטקוין (לא על כל המטבעות דיגיטליים*) הוא בעיקר בתחום האנרגיה ושימוש בפועל של המחזיקים במטבעות. כיום הערכות אומרות שתהליך הכרייה של מטבעות ורישום עסקאות חדשות צורך יותר חשמל מדי שנה מאשר כל אירלנד  ולכך ישנם משמעויות גדולות מבחינה כלכלית וסביבתית כאחד. בו בזמן הרוב המוחלט של רוכשי המטבעות עושים זאת להשקעה ולא לשימוש, אין החלטה על שער ייצוגי (בכל בורסה ערך יציג שונה) ומכאן גם (לאחר הקושי הטכנולוגי) לעסקים לאמץ את הנ"ל כערוץ תשלומים.

המשתמש "הרגיל"

אחרי הכל המנוע לכל המטבעות הדיגיטליים הם המשתמשים ו 2017 מציינת את האימוץ הרחב ביותר באופן חד משמעי ביחס לשנים קודמות בעיקר של ביטקוין אבל גם של המון מטבעות נוספים, היו לנו פיצולים (ביטקאש, ביטגולד וכו'), השקות ושיח ער מאוד בתחום (ביטקוין במקום השלישי בחיפושים של 2017 ע"פ גוגל). דור ה X מהווה את בסיס הקהל של המטבעות הדיגיטליים, דור ה Y מרחיב את הבסיס באופן מהיר ולדור ה Z לכשיגיע הזמן זה יראה טבעי לגמרי. הנה נבואה של שוטים: בעוד עשור לערך מטבעות דיגיטליים יהיו שיגרה ויהיה ניתן לשלם בהם בכל מקום ולכל דבר.

הונאות

כמו כל מוצר פיננסי בעל פרופיל גבוה גם מטבעות דיגיטליים צפויים להוות קרקע לנוכלים והונאות, מדוע? הרבה אנשים רוצים להצטרף כי הם שמעו שזה כסף קל (זה לא), קראו כותרת בסגנון "המטבע שעלה ב 5,341% בשנה" וכו' ולכן ניתן להעריך בסבירות גבוה שיהיו נוכלים שינצלו את זה וימכרו "ביטקוין" בפינת רחוב כמובן בלי שום כיסוי, הכינו את עצמכם לכותרות בסגנון "הונאת הביטקוין הגדולה" וכו'

ביטקוין ב 2018

ביטקוין, לייטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים עושים את המעבר לציבור הרחב וממש לצידם גם עסקים בכל התחומים ובעיקר בריטייל שיאפשרו ללקוחות שלהם לשלם במטבעות דיגיטליים. ב 2018 נשמע כמובן גם מכל מיני רגולטורים שינסו לאלף את המטבע. לביטקוין מומנטום פסיכולוגי וטכני והתחום צפוי לייצר המון כותרות בשנת 2018 לטוב ולרע אבל כחלק "טבעי" מתהליך האימוץ. כמו בכל שנה בסביבות דצמבר התחום חווה צניחה, "תיקון" אבל אנו מעריכים שעד סוף שנת 2018 ביטקוין אחד יהיה שווה מעל 50,000$. יהיו המון מהמורות בדרך, תחזיקו חזק הולך להיות מאוד מעניין.

הערה: חלק מהמטבעות שנוצרו לאחר ביטקוין מהווים שינוי/שיפור בקוד וחלקם (כגון לייטקוין) באופן ספציפי בכל הקשור לתהליך הכרייה.