ביטקוין הינו מטבע דיגיטלי מבוזר. קרי, קוד תוכנה (מבוסס על ספרות בדידות ולא רציפות) ושאינו בבעלות גוף מרכזי כגון מדינה. קובץ מחשב ייחודי בעל ערך לעושים בו שימוש. עסקות בין אנשים, ניהול המערכת והנפקת מטבעות חדשים מתבצעים באופן שיתופי על ידי רשת המשתמשים דרך/בעזרת קוד מערכת ביטקוין. מערכת זו ניתנת לבדיקה וניטור בכל זמן (קוד פתוח) שכן היא ציבורית וחופשית לגמרי. אף אחד לא מחזיק או שולט במטבע ביטקוין אבל כל אחד יכול לקחת חלק בו ע"י שימוש ו/או עיבוד (תחזוקת המערכת).

מי המציא את ביטקוין?

בשנת 2008 נוצר מטבע ביטקוין עם פירסום מאמר מפורט שנכתב ע"י סטושי נקאמוטו (שם עט). בשנת 2009 נעשה שימוש מעשי בביטקוין בפעם הראשונה ומאז צבר מיליוני משתמשים ותומכים התורמים מזמנם לפיתוח, תחזוקה והפיכתו לנגיש בכול העולם ולכולם. המערכת בנויה בשקיפות מלאה (קוד פתוח) והיא ניתנת לביקורת ובדיקה בכל עת, מרגע שחרורה היא אוטונומית ומתוחזקת ע"י המשתמשים. בעקבות הצלחת מטבע ביטקוין נוצרו מאות מטבעות דיגיטליים אחרים.

כיצד ביטקוין עובד עובד?

ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים בנויים על קוד אפקטיבי ופורץ דרך שחלק משמעותי ממנו מוקדש להצפנה ויצירת ייחודיות (מניעת העתקות). בקוד רכיבים שונים הפועלים יחד ומקיימים את המערכת באופן אוטומטי ואוטונומי. האמון של האנשים והרצון שלהם להשתמש במערכת הם המפתח לקיומה ולהצלחתה.

מי "מייצר" את מטבעות ביטקוין?

ביטקוין מונפק באופן שוטף כחלק מתהליך עיבוד עסקאות, תהליך המצריך כוח חישוב משמעותי ולאורך זמן בכדי לפתור משוואות מתמטיות מורכבות. סה"כ כמות המטבעות שניתן להנפיק מוגבלת, ידועה מראש ונעשית בקצב קבוע ויציב של 10 דקות בממוצע. לדוגמה: לא יהיו יותר מ 21 מיליון מטבעות ביטקוין.

מי אחראי על ביטקוין?

כולם, המשתמשים במטבע מעצם השימוש בו, המערכת בנויה על עיקרון הביזור.

מהיכן משיגים?

היכן ניתן להשתמש בביטקוין?

בכל מקום ולכל דבר, באופן ישיר ו/או לאחר המרה למטבעות "מסורתיים" כגון דולר, יורו, שקלים וכו' מהבחינה הזו המטבע הדיגיטלי הוא כמו כל מטבע או דבר בעל ערך אחר.

מדוע להשתמש בביטקוין?

עמלות מזעריות, נוחות, מהירות, יכולת בחירה ו…זה העתיד והוא כבר כאן.

זה בדיוק המקום להעמיק את הידע שלכם בתחום, הקליקו כאן!

הרעיון של כסף כמשהו דיגיטלי לגמרי הוא בסופו של דבר פשוט למרות שבתחילה יכול להראות אחרת, רוב ההתנהלות הפיננסית בעולם המערבי היא דיגיטלית וכאשר זוכרים זאת הנ"ל הופך להרבה יותר פשוט להבנה. בנוגע לטכניקה של מטבעות דיגיטליים…ובכן, היא כלל לא פשוטה אבל שקופה למשתמש הממוצע ולא רלוונטית לשימוש שוטף. אם הנכם מגיעים עם תפיסה שכסף הוא מטבעות ונייר, משהו פיזי, מוחשי שאפשר לגעת בו וכל מה שהוא לא כזה לא יכול להיות כסף או לתפקד ככסף, רק צריך לזכור שרוב השימוש שלנו בפועל בכסף הוא כבר דיגיטלי (כרטיסי אשראי, העברות וכו') להלן דוגמה שתמיד מצליחה להסביר מה זה כסף דיגיטלי לחדשים בתחום:

צילמתם תמונה של הזריחה אותה אחסנתם בתוך תיקייה במחשב.

  • תמונה של הזריחה=ביטקוין.
  • תיקייה במחשב=ארנק דיגיטלי (תכנה דרכה לנהל מטבעות דיגיטליים: אחסון, שליחה קבלה וכו').

שמכם הולך לפניכם ונוצרה דרישה לתמונה אבל אין שום אפשרות לשכפל אותה, קיימת תמונה אחת ויחידה כזו.

  • דרישה לתמונה=אמון ושווי הנקבע ע"י שוק חופשי.
  • שמכם הולך לפניכם=ביטחון של המשתמשים במטבע.
  • אין אפשרות לשכפל=לא ניתן לשכפל ביטקוין ובכך להפוך אותו לחסר ערך.

צילום תמונות זריחה אפשרי רק פעם אחת ביום, פעולה המצריכה השקעה בציוד, זמן ומאמץ.

  • צילום תמונה פעם ביום=יצירת מטבעות חדשים בקצב קבוע שאינו ניתן לשינוי.
  • השקעה בציוד, זמן ומאמץ=תהליך עיבוד עסקאות ותהליך יצירת מטבעות חדשים.

יש המעוניינים לחכות ולשלם בכדי לקבל תמונת זריחה ייחודית שלכם שאינה ניתנת להעתקה.

  • מוכנים לשלם=ערך המסחר, שווי שוק מתחשב (גם) בידיעה שהשקעתם זמן ומאמץ לייצר משהו ייחודי המוגבל בכמות ועל כן הוא גם סחיר.

את/ה והרוכשים מעוניינים לשמור על הערך של התמונות, למנוע גנבות ולעדכן בעלות לכן אתם מעדכנים אחד את השני על כל שינוי.

  • מעדכנים ביחד על כל שינוי=רישום ציבורי ברשת המטבע.

התוצאה?

מוצר ייחודי שלא ניתן להעתקה, שכפול וייצור לא מבוקר ובמוצר הזה מאמינים הרבה אנשים ולכן יש לו ערך. את הערך ניתן להשקיע או להמיר (קניה) במוצרים אחרים.

מעוניינים להעמיק את הידע שלכם בנושא? מומלץ להתחיל מהקישורים הללו: הסברים מפורטים | ניתוחים ודעות ראיונות עם מומחים ואם תרצו לצלול יותר עמוק יש לנו את הקטגוריה המושלמת בשבילכם: פרוטוקול הביטקוין לעומק חלק ראשוןחלק שניחלק שלישי ועוד הרבה אחרים.