מאמר זה מפרט את תהליך ביצוע עסקאות ואת הטכניקה המאפשרת זאת במטבע ביטקוין (Bitcoin) ו/או כל מטבע דיגיטלי אחר מהדור החדש (Cryptocurrency) הבנוי על קוד ביטקוין. התוכן מכוון לבעלי רקע וידע בסיסי בתחום (במידה ואתם לא בטוחים הקליקו כאן לכל המאמרים שכדאי לדעת קודם).

הערה: בגלל אופי התהליך נכון יותר לומר אשרור (כלומר אישור מחדש וחוזר חלילה) ולא אישור.

תהליך אישור עסקה

העברת דבר בעל ערך בין אנשים מחייב מערכת של מוסכמות המקובלת על הצדדים שברצונם לבצע את הפעולה. על מערכת מוסכמת זו לכפות ולוודא תהליך נכון, חוקי ותואם את ההבנות שנקבעו מראש בכדי שהחשבונות/המקורות מהם יצא/נכנס דבר הערך יעודכנו בהתאם. בשיטה המסורתית התהליך מתבצע בעזרת מתווכים וספקי שרות כגון: בנקים, חברות ביטוח, חברות האשראי וכו' לגופים אלו יש את הכלים והיכולות לבצע ולכפות את הפעולות אותם מבקשים הלקוחות שלהם לבצע, למשל: העברה בין חשבונות ו/או פעולות נוספות מורכבות יותר. לכל אחד מהגופים המספקים שרות מעין זה יש כוח חישוב זמין לו הוא זקוק בכדי לבצע את העיבוד הנדרש בהתאם לנפח הפעולות אותם מבצעים הלקוחות הזקוקים לשרות, לכל אחד מהם כאמור מערכת מחשוב מרכזית הבנויה ומתוחזקת בהתאם לצרכים שלהם. מנגד, מטבעות דיגיטליים בנויים על עקרון הביזור ולכן אין גוף מרכזי או כל ישות אחרת בעלת שליטה ו/או אחריות בלעדית על העיבוד ולכן תהליך האישורים[1] נעשה באופן שונה לגמרי מהדרך בה התהליך מתבצע אצל הגופים בעלי מערכות ריכוזיות המתוארים מעל. התהליך כולו, מהמסד ועד הטפחות הוא פיתוח חדש לגמרי (נכון לזמן כתיבת שורות אלו) שהחל לפעול מעשית בינואר 2009.

שימוש במטבע דיגיטלי

מטבע דיגיטלי הוא קובץ/שורת קוד, רישום ייחודי המכיל מידע שימושי ורלוונטי. הקובץ "מאוחסן" ומשויך לכתובת ייחודית. השימוש במטבע נעשה דרך הכתובת ובעזרת תוכנה המכונה ארנק דיגיטלי (בדיוק כפי שכתובת דוא"ל ודפדפן פועלים יחד) לארנק דיגיטלי ממשק מוכר ונוח לשימוש וביכולתו להכיל אין ספור כתובות שהם כאמור הביטוי הדיגיטלי של המטבע ו/או סכום. העברה/עסקה משמעותה שימוש מעשי בכתובות (כתובת השלוח וכתובת המקבל) המחייב תהליך עיבוד (חיבור לאחד וחיסור לאחר) שבסופו נעשה תיעוד ורישום ברשת המטבע (שרשרת בלוקים, בלועזית: בלוקיצ'יין  Blockchain, ) מידע זה הוא ציבורי וזמין לכולם. התיעוד נמצא על כל מחשב ברשת המטבע ובו ניתן לראות את כל העסקאות שנעשו אי פעם ברשת המטבע. תיעוד בשרשרת הבלוקים משמע עסקה שעברה תהליך עיבוד מלא ומוצלח על פי כל החוקים שנקבעו מראש בקוד המטבע. העיבודים מתבצעים בצמתי מחשבים (Nodes), הכינוי של העוסקים במלאכה הוא "כורים" ותהליך העבודה שלהם מכונה  "כרייה". לאותם הכורים יש את החומרה והתוכנה הדרושים בכדי להתמודד עם חישובים מורכבים המצריכים כוח עיבוד מתאים ובכך למעשה לאשרר את כל העסקאות הנעשות ברשת המטבע.

לדוגמה, סיטואציה דמיונית של ביצוע עסקה, לצורך הנוחות בלבד נקרא למעוניינים לבצע עסקה בשמות ציפי וביבי (בפועל אין שום זיהוי שמי) לשניהם ארנק הדיגיטלי עם סכומים שונים. לפני עסקה זו: לציפי 7 מטבעות ולביבי מטבע אחד, אינדיקציה על כך קיימת בכל מחשב ברשת המטבע: בצמתי מחשבים (Nodes)  וגם במחשבי המשתמשים (במידה והתקינו תוכנה ואישרו את הורדת קובץ שרשרת הבלוקים), אינדיקציה זו היא למעשה קובץ בו מתועדות כל העסקאות והוא מתעדכן באופן קבוע, הקובץ מכונה שרשרת בלוקים/ספר חשבונות/שרשרת העסקאות/שרשרת/בלוקצ'יין (בלועזית: Blockchain), כולם מתארים את אותו הדבר.

העברה בין ארנקים ברשת מבוזרת כגון ביטקוין

כאמור עותק המכיל (גם) את המידע על מצב המטבעות בכל ארנק (כתובת) קיים אצל כל אחד ברשת המטבע. ציפי החליטה להעביר לביבי 2 מטבעות, היא עושה זאת בפשטות ע"י לחיצת כפתור (בתוכנה על המחשב שלה או שרות מבוסס אינטרנט)  אך מאחורי הקלעים ציפי למעשה מודיעה לכל רשת המטבע:

  • ציפי: להפחית מכתובת שבבעלותי לפחות 2 מטבעות ולהוסיף אותם לכתובת של ביבי (אותה הוא סיפק מראש לציפי).

לאחר זמן קצר (בדומה לזמן שליחה וקבלת דוא"ל) הארנקים של ציפי ושל ביבי מתעדכנים, זהו אישור ראשוני בלבד, למעשה זה האישור שלציפי אכן היו מספיק מטבעות לשלוח מהארנק ממנו בחרה לבצע את העברה וכתובת הארנק של ביבי נכונה וחוקית.

העברה בין ארנקים ברשת מבוזרת כגון ביטקוין

העסקה תאושרר סופית לאחר שעותק ממנה יעודכן בכל המחשבים ברשת (סיום תהליך הכרייה לבלוק) תהליך הנעשה כאמור בצמתי מחשבים (Nodes) כמו גם העדכונים לכך סביב השעון שהם למעשה התוצאה של עיבוד מוצלח. ישנם בממוצע יותר ממאה אלף עסקאות בשווי של יותר מ: 100$ מיליון ליום (ברשת ביטקוין נכון לזמן כתיבת שורות אלו) משמע כמות מידע המחייבת כוח חישוב שאותו משיגים בעזרת המשתמשים המכונים כורים) כריית המטבע בהרחבה .( זו למעשה כל הטכניקה, פשוטה אבל מאוד חכמה. ניתן לומר שרשת המטבע היא מערכת של מחשבים המאפשרת שמירה ותחזוקה של קבצים דיגיטליים ייחודיים המכילים מידע בעל ערך, ערך דינאמי שנקבע ע"י המשתמשים והשימוש שלהם במטבע.

הטכניקה מאחורי האשרור

נחזור לדוגמה הנ"ל: הבקשה של ציפי נעשית מול מידע קיים ומכאן היכולת לבצע את פעולת החיסור מהכתובת אשר בבעלותה ולהוסיף לכתובת אשר בבעלות ביבי, עד כאן הכול טוב ויפה אבל איך הרשת יכולה להיות בטוחה שהבקשה של ציפי באמת נעשתה ע"י ציפי? איך הרשת יודעת האם ציפי היא הבעלים של הכתובת ממנה נעשית בקשת העברה? ובכן ע"י חתימה דיגיטלית (פרוטוקול קריפטוגרפי). החתימה הדיגיטלית מתפקדת בדיוק כמו "חתימה רגילה" והיא נעשית בכדי להוכיח שיוזם הפעולה הוא האחראי לאותו הממון שביקש להעביר ויש לאפשר לו גישה מלאה לעשות ככל העולה על רוחו בממון שלו, בדיוק כמו לכתוב צ'ק, לחתום בבנק או כל פעולה המאפשרת גישה לחשבון, אבל שלא כמו חתימה על נייר את החתימה הדיגיטלית בפרוטוקול ביטקוין לא ניתן לזייף. יתרה מכך, לכל פעולה נדרשת חתימה חדשה לגמרי (הבנויה בעזרת פרמטרים ייחודיים לאותה הפעולה), דמיינו זאת כך: בכל פעם שאתם רוצים להשתמש בארנק שלכם אתם חייבים לחתום על כך ולמעשה לאשר ולהוכיח שאתם מחזיקים בארנק, אתם הבעלים שלו ויש בארנק לפחות את הסכום אותו אתם מבקשים להוציא. התהליך כולו נעשה "ברקע" ובאופן אוטומטי לגמרי. החתימה נוצרת ע"י רכיבים המכונים הודעת שליחה ומפתח פרטי העובר דרך פונקציה ספציפית בכדי ליצור כתובת בה ניתן לאחסן מטבעות. החתימה מאפשרת לרשת המטבע לבדוק ולאשר וכל זאת בלי לגשת לתוכן הארנק או לבעליו באופן ישיר (בלי לראות את המפתח הפרטי המאפשר גישה לממון).

תהליך ביצוע חתימה דיגיטלית

החתימה גם חושפת את הערך אותו החותם, קרי בעל הממון מעונין להעביר ולא את כל תכולת הארנק שכן כל ארנק יכול להכיל אין ספור כתובות. ההשוואה והבדיקה נעשים אל מול החתימה בלבד ולא מול המפתח הפרטי. כל עסקה ברשת המטבע מתועדת וכל אישור עסקה נעשה בהסתמכות על עסקאות קודמות(שרשרת עסקאות/שרשרת בלוקים)  ולכן לא ניתן לזייף, ישנו תיעוד מלא ומשותף.