ביטקוין (בלועזית: Bitcoin) הינו מטבע דיגיטלי מבוזר. קרי, שאינו בבעלות גוף מרכזי כגון מדינה. ביטקוין בנוי (בין היתר) בעזרת טכנולוגיית עמית לעמית (P2P) בכדי לשמור על אופי לא ריכוזי. עסקות בין אנשים והנפקת מטבעות חדשים מתבצעים באופן שיתופי על ידי רשת המשתמשים דרך קוד מערכת ביטקוין. מערכת זו ניתנת לבדיקה בכל זמן שכן היא ציבורית וחופשית לגמרי (קוד פתוח). אף אחד לא שולט על מטבע ביטקוין אבל כל אחד יכול לקחת חלק בו. לביטקוין מאפיינים רבים וייחודיים המאפשרים שימושים חדשים שלא יכולים להיעשות על ידי מערכת התשלומים המסורתית הקיימת, על כך ועוד בסרטון מטה.

סרטון המסביר מהו ביטקוין באופן קצר וקולע בעברית:

מידע נוסף אודות ביטקוין

בשנת 2008 נוצר מטבע בטיקוין. בשנת 2009 נעשה שימוש מעשי בביטקוין בפעם הראשונה ומאז צבר מיליוני משתמשים ותומכים התורמים מזמנם לפיתוח, תחזוקה והפיכתו לנגיש בכול העולם ולכולם. מערכת ביטקוין בנויה בשקיפות מלאה (קוד פתוח) והיא ניתנת לביקורת ובדיקה בכל עת, מרגע שחרורה היא פועלת באופן עצמאי אבל מתוחזקת ע"י המשתמשים. המערכת בנויה בקוד אפקטיבי ופורץ דרך, האמון של האנשים והרצון שלהם להשתמש במערכת הם הסיבה לקיומה ולהצלחתה. ביטקוין מונפק באופן שוטף וקבוע כחלק מתהליך המצריך כוח חישוב משמעותי ולאורך זמן. סה"כ כמות המטבעות שיונפקו מוגבלת, לא יהיו יותר מ 21 מיליון מטבעות ביטקוין.

מעוניינים להעמיק את הידע שלכם בנושא?

באתר מגוון רחב מאוד של מאמרים בנושא ביטקוין בפרט ומטבעות דיגיטליים בכלל. המאמרים מוצגים באופן ברור ופשוט ומסודרים "מהקל לכבד". סקירות, מדריכים מפורטים, דעות, ראיונות, ניתוחים ועוד. אין צורך להיות "מבין" בכלכלה או ב"מחשבים", עם מעט סקרנות ניתן לדעת הכול על תחום חדש זה שצפוי להניע שינויים משמעותיים ומהותיים על החברה כולה. להלן קישורים למאמרים נוספים להעמקת הידע בהמשך למאמר זה:

ופה באופן מרוכז תמצאו את כל המאמרים לחדשים בעולם המטבעות הדיגיטליים ובראשם ביטקוין: ביטקוין למתחילים.