יתרונות וחסרונות של כסף דיגיטלי כגון: ביטקוין, לייטקוין ועוד רבים אחרים הם ביחס למטבעות "רגילים" (פיאט) כגון דולר, שקל, יורו וכו' כסף דיגיטלי מהווה חדשנות טכנולוגית כלכלית משמעותית ובעלת פוטנציאל אדיר לשינוי אמתי. מערכת מטבע ביטקוין כתובה באופן פונקציונלי ותמציתי, הקוד פתוח ונגיש לכול ומאז פרסומו הוא עבר ועובר אין ספור בדיקות כחלק מהשימוש השוטף כמו גם בדיקות יזומות ע"י המפתחים, חוקרים, סקרנים וכל מי שחפץ בכך.

המטבעות הדיגיטליים מהדור החדש ובראשם כמובן ביטקוין אינם "מוצר מוגמר" נכון להיום. כאמור, אומנם עד כה מערכת ביטקוין (הבסיס לכל שאר המטבעות) הוכיחה את עצמה אך תמיד יישאר "רכיב" שלא ניתן לצפות את התנהלותו או לקמט את התנהגותו לשורות קוד והוא המשתמש, לכן דרוש עוד זמן בכדי לאפיין ולבצע התאמות. להלן פרוט היתרונות והחסרונות של ביטקוין (טבלה זו תתעדכן מפעם לפעם בהתאם לשינויים ולהתפתחויות):

יתרונות ביטקוין בפרט וכסף דיגיטלי בכלל

חסרונות ביטקוין בפרט וכסף דיגיטלי בכלל

נסחר ישירות בין אנשים ללא תיווך של תאגיד, בנק או מדינה. ללא גוף מרכזי שניתן לפנות אליו במקרה של בעיה בעסקה בין אנשים
טכניקה שקופה ואינה רלוונטית למשתמש הממוצע. נוחות וזמינות מכל מקום ובכל שעה. טכניקה מאוד מורכבת, עדיין לא ידידותית למשתמש הממוצע
חסין אינפלציה[1] חשוף לדפלציה
מאובטח אין דרך לאחזר מידע ולגשת לממון במידה ללא גיבוי מתאים
קל לאחסון (סה"כ קובץ/שורת קוד) קל לאבד (סה"כ קובץ/שורת קוד)
קוד פתוח, נתון לבדיקה ע"י כל אחד ובכל זמן טכנולוגיה חדשה, עדיין בפיתוח
הזדמנויות להשקעה מניבה מאוד (סיכון גבוה) השקעה, מסחר ושימוש נפיץ מאוד, תנודות חדות בערך המטבע
יתרונות וחסרונות ביטקוין-בעד ונגד

הנ"ל מהווה סיכום פשוט ונוח עבור היתרונות והחסרונות של ביטקוין בפרט ומטבעות דיגיטליים בכלל, יחד עם זאת כדאי לדעת בקצרה מה המשמעות של כל סעיף:

  • מסחר ישיר: היכולת לעשות עסקים ללא כפייה של מתווך (ישראכרט, ויזה, בנקים וכו').
  • נוחות וזמינות: מטבע הדיגיטלי אינו תלוי בגבולות פוליטיים, אינו תלוי בזמן ותמיד זמין (כל עוד יש חשמל בעולם), גבולות גיאוגרפיים ו/או פוליטיים אינם רלוונטים.
  • חסין אינפלציה: למטבעות דיגיטליים כגון ביטקוין ישנה כמות הנפקה ידועה מראש ולאחריה לא ניתן יהיה "לייצר" עוד (ע"ע כרייה). בכדי להבין את המשמעות של יתרון זה יש להתבונן במטבע הפופולרי בעולם כיום והוא כמובן הדולר, משרד האוצר של ארה"ב מדפיס דולרים בלי שהם מעוגנים בזהב כפי שהיה נהוג לפחות עד מלחמת העולם השנייה מה שבאופן בלתי נמנע יפגע בערך שלו (אינפלציה).
  • קל לאחסון: שורת קוד אותה ניתן לאחסן בכל מקום שתבחרו כולל בזיכרון שלכם ממש.
  • קוד פתוח: בטחון, אין דבר מוסתר במערכת כולה והיא פתוחה ומזמינה בדיקה וביקורת ע"י כל מי שחפץ בכך.

עם היתרונות מגיעים כמובן החסרונות כמו כל דבר בחיים…כסף דיגיטלי הינו טכנולוגיה חדשה, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמיזם מעין זה התפתח לגודל משמעותי, אין יכולת לדעת מה בדיוק יקרה. המטבעות הדיגיטליים הינם עובדה קיימת, הם כאן בכדי להישאר. כל סעיף ברשימה (יתרון או חיסרון) מאגד בתוכו תחום שלם בטכנולוגיה ובכלכלה עליהם נרחיב פה באתר.