תחום חדש מציג עמו מידע, תהליכים, טכנולוגיה ויכולות חדשות. תחום פיננסי חדש כגון מטבעות דיגיטליים מציג בנוסף לנ"ל גם שינויים חברתיים מהותיים. כמות המידע החדש היא אדירה וברוב המקורות שאינם מתמחים במטבעות דיגיטליים ישנם טעויות נפוצות בתיאור והבנת הטכניקה ובמשמעויות של הנ"ל, בחלק מן הפרסומים קיימת דיסאינפורמציה מכוונת ובחלקם שיקולים לא עניינים וחוסר ידע-כגון הפרסום של בנק ישראל בנוגע לביטקוין. הבא נבחן את המיתוסים אל מול העובדות.

מיתוס: ביטקוין אנונימי.

עובדה: ביטקוין הוא לא אנונימי. אומנם אין צורך לעבור תהליך הרשמה ואין צורך לספק פרטים אישיים כאלו ואחרים אבל בהחלט ניתן לעקוב אחר כל עסקה/שימוש ובסופו של דבר לשייך את הפעולה לכתוב IP שאותה כמובן ניתן לשייך למשתמש, זה תהליך מורכב ויכול להיעשות באופן חוקי רק ע"י המדינה.


מיתוס: ביטקוין משמש להלבנת הון/מימון טרור.

עובדה: סביר להניח שביטקוין אכן משמש להלבנת הון/מימון טרור כמו שעושה הדולר, היורו, הזהב או כל דבר בעל ערך. מכול הנ"ל ביטקוין עושה זאת הכי פחות מוצלח מכיוון שהוא לא אנונימי. יש לציין שלמשתמש יש אפשרות להפוך את השימוש בביטקוין לאנונימי אבל זה לא חלק מובנה במערכת, זו התנהלות ובחירה אישית שאותה אפשר להשיג גם בשימוש במזומן.


מיתוס: ניתן לפרוץ לביטקוין.

עובדה: לא ניתן לפרוץ לביטקוין. בפועל ביטקוין זו רשת המאגדת מיליוני משתמשים (מבוזרת), אין כתובת מרכזית, מחשב מרכזי או חוות שרתים. קוד המערכת פתוח ונגיש לכולם אין שום דרך לעשות בו מניפולציות, אין שום דרך לבצע בו כל שינוי.


מיתוס: קל לגנוב ביטקוין.

עובדה: נכון, קל לגנוב ביטקוין. קל גם לגנוב את פרטי חשבון הבנק, מספר כרטיס אשראי וכו' אם המידע לא מאובטח כראוי קל לגנוב אותו ואין משנה מה תוכנו או הרכבו.


מיתוס: ביטקוין הוא הונאת פונזי.

עובדה: ביטקוין הוא לא הונאת פונזי (אגב, הכוונה היא לזה ולא לזה). ביטקוין לא יכול טכנית להיות הונאת פונזי, בשביל הונאה כזו צריך קודקוד או אחראי ואם זה לא מספיק אז חסר את הבסיס להונאה מעין זו שהיא הבטחה לתשואות גבוהות. אף אחד בשום מקום הקשור רשמית לביטקוין לא מבטיח או יבטיח תשואות ולמעשה בדיוק ההפך-ביטקוין הוא בתחילת דרכו ועל כן נפיץ מאוד, זו השקעה מאוד מאוד מסוכנת.


מיתוס: ניתן לאסור שימוש בביטקוין.

עובדה: אכן ניתן לאסור שימוש בביטקוין כמו שניתן לאסור שימוש בכל דבר אחר רק שבכל הקשור לביטקוין אין שום דרך לאכוף את זה.


מיתוס: אפשר לשכפל ביטקוין זה סה"כ קובץ מחשב.

עובדה: לא, לא ניתן לשכפל מטבע ביטקוין אפילו שהוא סה"כ קובץ מחשב, מה שהופך ביטקוין למוצלח היא בין היתר היכולת למנוע שיכפול.


מיתוס: כל אחד יכול להדפיס או לייצר ביטקוין.

עובדה: לא נכון. תהליך הייצור מצריך שימוש בחומרה מיוחדת לאורך זמן וידע טכני נרחב. למשתמשים שמעבדים עסקאות יש סיכוי לקבל תמורה בצורת מטבעות חדשים ועמלות במידה וצורפו לעסקאות שהם עיבדו.


מיתוס: אין שום פיקוח על ביטקוין.

עובדה: כיום, נכון לזמן כתיבת שורות אלו ביטקוין הוא המיזם המפוקח ביותר בהיסטוריה. בכל רגע מיליוני משתמשים מוודאים שהכול נעשה כפי שצריך בעזרת התוכנה שנכתבה בקוד פתוח וכוח מחשוב משותף שהוא פי 256 מהיר יותר מכל 500 המחשבים החזקים ביותר בעולם ביחד!


מיתוס: מחשבי קוואנטום יהפכו את ביטקוין ללא רלוונטי.

עובדה: כן ולא. הנ"ל מייצג כוח חישוב אדיר ביחס לקיים ולכן בתאוריה שימוש במחשבי קוואנטום (כאשר הם יהיו זמינים, כרגע הם לא) יכול להאפיל על כוח החישוב של סה"כ רשת המטבע ובכך להפוך את הנ"ל לריכוזי (במקום מבוזר) אך הטכנולוגיה הנ"ל תהיה זמינה גם לשאר המשתמשים ולכן סביר להניח שלא תהיה משמעות מבחינת הטיה.


מעניין? הקליקו כאן ל 20 מושגי חובה על ביטקוין ומטבעות דיגיטליים