רכיב ראשון-רשת המטבע

רשת המטבע היא סה"כ המשתמשים במטבע בתדירות כלשהיא, אפילו חד פעמית. את משתמשי רשת המטבע ניתן לחלק לשני סוגים:

  • המשתמשים "הרגילים": כאלו שעשו שימוש כלשהו במטבע ואלו העושים בו שימוש יום יומי בדיוק כמו כל מטבע אחר (דולר וכו').
  • המשתמשים המתחזקים את המערכת: משתמשים אלו בנוסף לשימוש יום יומי גם מתחזקים את רשת המטבע ע"י עיבוד עסקאות, משתמשים אלו נקראים "כורים" (מלשון כרייה).

רשת המטבע הדיגיטלי כגון ביטקוין או לייטקוין מתחזקת ובודקת את עצמה באופן מחזורי וקבוע דרך ניהול תהליך עיבוד העסקאות, הנפקת מטבעות ואבטחה. תהליך זה מתבצע בעזרת שילוב ושימוש בכוח החישוב של ה"כורים" בכדי לבצע את התהליכים המובנים הנ"ל (עיבוד, הנפקה ואבטחה) שמתבצעים כאמור באופן קבוע ומחזורי. חוזקה של רשת המטבע נובע מסה"כ המשתמשים בה וכוח העיבוד הכולל המשמש לאכיפת התהליכים (פרוטוקולים) שלכל אחד מהם משקל וחשיבות משלו. אחד מעמודי התווך של המטבע הדיגיטלי הוא שהמערכת כולה פתוחה לביקורת ומעקב, הקוד כולו זמין לכל מי שחפץ בו  (קוד פתוח, ( אין שום רכיב ו/או תהליך מוסתר או מיותר, האפשרות לחקור ולבדוק כאמור זמינה לכל מי שחפץ בכך. מעבר לחשיבות המעשית של בדיקת הקוד החשיבות האמתית היא הביטחון שאפשרות זו מייצרת. כלומר, הידיעה שאין דבר מוסתר משקל גדול מאוד בהצלחת מטבע ביטקוין.

הטכניקה בבסיסה מאוד פשוטה וברורה. קרי, חשבון/חשבונאות-חיבור וחיסור. כל שימוש כגון העברה/רכישה וכו' עובר תהליך בדיקה שכל הפרוטוקולים בקוד המערכת מולאו כנדרש. במידה וכן המערכת כולה מתעדכנת כולל קשר שלא ניתן לשינוי לעדכונים קודמים. כל עדכון חדש חייב להיות מקושר (באופן מתמטי) לעדכון קודם ומכאן בין היתר נובע חוזקו הטכני של המטבע הדיגיטלי, את הקשר הזה אי אפשר לפרום וניתן לעקוב אחר כל העסקאות שנעשו אי פעם באותו המטבע שכן כל העסקאות מקושרות ומתועדות בקובץ שמשותף לכולם (נקראה גם בלוקצ'יין/שרשרת עסקאות/שרשרת בלוקים (בלועזית: (Block Chain/Transaction Chain מיקום כל רישום/תיעוד בשרשרת הוא קבוע ולא ניתן לשינוי לעולם. ניתן לדעת בכל זמן נתון היכן כל המטבעות ברשת המטבע, מהיכן הגיעו ולאן נשלחו.

העברה בין ארנקים בביטקוין

רכיש שני-שימוש

מכיוון שכל עסקה מתועדת באותו הקובץ המשותף המערכת למעשה ממפה כמה סה"כ מטבעות יש והיכן הם (כתובות המצביעות ו/או ניתנות לניהול דרך לארנק(  כמות אדירה זו של מידע מחייבת כוח עיבוד שאותו משיגים ע"י שיתוף ושילוב כוח החישוב של הכורים, אלו עושים שימוש בחומרה ותוכנה מיוחדים לשם כך. המערכת יודעת לוודא ולעדכן כמה מטבעות בדיוק יש בכל כתובת אבל לא כמה סה"כ יש בכל ארנק (ארנק יכול להכיל אין סוף כתובות). בכדי למנוע שימוש כפול באותם המטבעות (הונאת בזבוז כפול) הרכיבים המרכיבים עסקה (סה"כ הסכום שיצא/הועבר מן הארנק) מסומנים כ "משומשים" ( Spent) ואין דרך לעשות בהם שימוש נוסף, תהליך זה עושה שימוש ברכיבים המכונים קלט (Inputs)  ופלט ( (Outputs. מיד עם אישור השליחה, הארנק ו/או הכתובת ממנו יצא הסכום המבוקש עובר עדכון (הפחתת הסכום הנשלח מסך הכל הקיים) והפרמטרים הספציפיים  לשליחה זו יסומנו כאמור כמשומשים, הסכום הנשלח יגיע ליעדו (לכתובת/ארנק המחזיק את הכתובת אליה נשלחו המטבעות) כמעט מידית אך אישור סופי על כך יתרחש לאחר תהליך עיבוד מלא שמתרחש בממוצע כל 10 דקות (ברשת ביטקוין, ע"ע תהליך הכרייהשרשרת בלוקים). מניעת השימוש הכפול באותו הסכום המקושר לאותו המקור (כתובת/ארנק) הוא הסיבה שישנו ערך מעשי למיזם כולו מכיוון שהמערכת שומרת על ייחודיות ומונעת העתקה/הדפסה.

סימון שימוש בביטקוין

רכיב שלישי-עיבוד עסקאות

מאות אלפי עסקאות ביום מחייבות כוח עיבוד אדיר אותו משיגים בעזרת שיתוף ושילוב כוח החישוב של ה"כורים", להם חומרה ותוכנה ייעודים לחישובים מורכבים .(ECDSA) העיבוד הוא למעשה תהליך אשור העסקאות, הנפקת מטבעות חדשים ואבטחת רשת המטבע.

כל עסקה הממתינה לאישור מוכנסת לתוך" בלוק" (לאחר שעברה בדיקה שעד שלב הכניסה לבלוק כל הפרוטוקולים הרלוונטיים מולאו כנדרש) וזאת בכדי לשמור על סדר כרונולוגי, לכפות חוקי הצפנה ולמקסם את השימוש בכוח החישוב הזמין ליעילות אופטימלית. כל בלוק חדש יקושר לאחר עיבוד מוצלח לבלוק קודם (ע"ע שרשרת בלוקים .( כלומר, כל אישור עסקה מסתמך על אישור קודם וכך הלאה. בנוסף, תהליך הכרייה (עיבוד) מונע מכורה יחיד או קבוצת כורים לעשות מניפולציה לטובתם שכן על הרשת כולה להגיע להסכמה בנוגע לכל תהליך העיבוד והתיעוד, התהליך מנוטר באופן תמידי ע"י כל המשתמשים.

הרכיבים המתוארים מעלה מקיימים (בין היתר) מגוון רחב מאוד של תהליכים (עליהם נרחיב פה באתר) אשר כולם יחד מכונים 'פרוטוקול המטבע'. אין בפרוטוקול שום רכיב, תהליך וכו' המצריך לבטוח באחרים, זהו מנגנון חכם להפליא שכתוב בקוד פתוח וניתן לבדיקה על ידי כל מי שחפץ בכך, ההצלחה של הנ"ל עד כה מהווה עדות מהימנה לחוזקה של המערכת ושל הפוטנציאל הטמון בה, זו מהפכה אמתית והשפעתה צפויה להיות אדירה.