מאמר זה מתאר את בסיס מערכת המטבע הדיגיטלי כגון ביטקוין (Bitcoin) ואחרים נוספים מהדור החדש (Cryptocurrency). התוכן מכוון לבעלי רקע וידע בסיסי בתחום (במידה ואתם לא בטוחים הקליקו כאן לכל המאמרים שכדאי לדעת קודם).

רשת המטבע

רשת המטבע היא סה"כ המשתמשים במטבע בתדירות כלשהיא, אפילו חד פעמית. את משתמשי רשת המטבע ניתן לחלק לשני סוגים:

  • המשתמשים "הרגילים": כאלו שעשו שימוש כלשהו (גם שימוש חד פעמי) במטבע ואלו העושים שימוש יום יומי במטבע בדיוק כמו כל מטבע אחר (דולר וכו').
  • המשתמשים המתחזקים את המערכת: משתמשים אלו בנוסף לשימוש יום יומי גם מתחזקים את רשת המטבע ע"י עיבוד עסקאות, כאמור משתמשים אלו נקראים "כורים" (מלשון כרייה).

רשת המטבע הדיגיטלי כגון ביטקוין או לייטקוין ונוספים כגון NamecoinVertcoinPeercoin :מתחזקת ובודקת את עצמה באופן מחזורי וקבוע דרך ניהול תהליך עיבוד העסקאות, הנפקת מטבעות ואבטחה. תהליך זה מתבצע בעזרת שילוב ושימוש בכוח החישוב של ה"כורים" בכדי לבצע את התהליכים המובנים הנ"ל (עיבוד, הנפקה ואבטחה) שמתבצעים כאמור באופן קבוע ומחזורי (שקופים למשתמש הממוצע). חוזקה של רשת המטבע נובע מסה"כ המשתמשים בה וכוח העיבוד הכולל המשמש לאכיפת התהליכים (פרוטוקולים) שלכל אחד מהם משקל וחשיבות משלו בכדי לקיים את השלם. אחד מעמודי התווך של המטבע הדיגיטלי הוא שהמערכת כולה פתוחה לביקורת ומעקב, הקוד כולו זמין לכל מי שחפץ בו  (קוד פתוח, ( אין שום רכיב ו/או תהליך מוסתר או מיותר, האפשרות לחקור ולבדוק כאמור זמינה לכל מי שחפץ בכך. מעבר לחשיבות המעשית של בדיקת הקוד החשיבות האמתית היא הביטחון שאפשרות זו משרה. כלומר, הידיעה שאין דבר מוסתר ולכך משקל גדול מאוד בהצלחת מטבע ביטקוין. עם כל המורכבות של המערכת הטכניקה בבסיסה מאוד פשוטה וברורה. קרי, חשבון/חשבונאות, חיבור וחיסור. כל שימוש כגון העברה/רכישה וכו' עובר תהליך בדיקה שכל הפרוטוקולים בקוד המערכת מולאו כנדרש ובמידה וכן המערכת כולה מתעדכנת ומקושרת לעדכונים קודמים. כל עדכון חדש חייב להיות מקושר (באופן מתמטי) לעדכון קודם ומכאן בין היתר נובע חוזקו הטכני של המטבע הדיגיטלי, את הקשר הזה אי אפשר לפרום וניתן לעקוב אחר כל העסקאות שנעשו אי פעם באותו המטבע מכיוון שכולם כאמור כל העסקאות מקושרות ומתועדות בקובץ שמשותף לכולם (נקראה גם בלוקצ'יין/שרשרת עסקאות/שרשרת בלוקים (בלועזית: (Block Chain/Transaction Chain מיקום כל רישום/תיעוד בשרשרת הוא קבוע וישנה משמעות לסדר הכרונולוגי, המיקום ב"שרשרת" לא ניתן לשינוי לעולם. ניתן לדעת בכל זמן נתון היכן כל המטבעות ברשת המטבע, מהיכן הגיעו ולאן נשלחו.

העברה בין ארנקים בביטקוין

שימוש בביטקוין

חישוב המאשר כמה קיים בכל כתובת ברשת המטבע אפשרי מכיוון שכל עסקה מתועדת באותו הקובץ המשותף לכולם וכך המערכת ממפה כמה סה"כ מטבעות יש והיכן הם (כתובות המצביעות ו/או ניתנות לניהול דרך לארנק(  כמות אדירה זו של מידע מחייבת כוח עיבוד שאותו משיגים ע"י שיתוף ושילוב כוח החישוב של הכורים, אלו עושים שימוש בחומרה ותוכנה מיוחדים לשם כך. המערכת יודעת לוודא ולעדכן כמה מטבעות בדיוק יש בכל כתובת אבל לא כמה סה"כ יש בכל ארנק (ארנק יכול להכיל אין סוף כתובות) וזאת בין היתר בכדי למנוע שימוש כפול באותו הכסף ולמנוע שליחה לשני אנשים (כתובות) או יותר את אותם מטבעות שכן בסופו של דבר כסף דיגיטלי הוא קובץ. הרכיבים המרכיבים את אותה העסקה (סה"כ הסכום שיצא/הועבר מן הארנק) מסומנים כ "משומשים" ( Spent) ואין דרך לעשות בהם שימוש נוסף, תהליך זה עושה שימוש ברכיבים המכונים קלט (Inputs)  ופלט ( (Outputs. מיד עם אישור השליחה, הארנק ו/או הכתובת ממנו יצא הסכום המבוקש עובר עדכון (הפחתת הסכום הנשלח מסך הכל הקיים) והפרמטרים הספציפיים  לשליחה זו יסומנו כאמור כמשומשים, הסכום הנשלח יגיע ליעדו (לכתובת/ארנק המחזיק את הכתובת אליה נשלחו המטבעות) כמעט מידית אך אישור סופי על כך יתרחש לאחר תהליך עיבוד מלא שמתרחש בממוצע כל 10 דקות (ברשת ביטקוין, ע"ע תהליך הכרייהשרשרת בלוקים). לאחר מכן כאמור אין אפשרות לעשות זאת שוב באותם פרמטרים ומכיוון שכך אין אפשרות לעשות שימוש כפול באותו הסכום המקושר לאותו המקור (כתובת/ארנק) וזו הסיבה שישנו ערך מעשי למיזם כולו מכיוון שהמערכת שומרת על ייחודיות ומונעת העתקה/הדפסה לצורך הונאה.

סימון שימוש בביטקוין

עיבוד עסקאות ברשת ביטקוין

מאות אלפי עסקאות ביום מחייבות כוח עיבוד אדיר אותו משיגים בעזרת שיתוף ושילוב כוח החישוב של ה"כורים", להם חומרה ותוכנה ייעודים לחישובים מורכבים .(ECDSA) העיבוד הוא למעשה תהליך אשור העסקאות, הנפקת מטבעות חדשים ואבטחת רשת המטבע. כל עסקה המחכה לאישור מוכנסת לתוך" בלוק" (לאחר שעברה בדיקה שעד שלב הכניסה לבלוק כל הפרוטוקולים הרלוונטיים מולאו כנדרש) וזאת בכדי לשמור על סדר כרונולוגי, לכפות חוקי הצפנה ולמקסם את השימוש בכוח החישוב הזמין ליעילות אופטימלית. כל בלוק חדש יקושר לאחר עיבוד מוצלח לבלוק קודם (ע"ע שרשרת בלוקים .( כלומר, כל אישור עסקה מסתמך על אישור קודם וכך הלאה. בנוסף, תהליך הכרייה (עיבוד) מונע מכורה יחיד או קבוצת כורים לעשות מניפולציה לטובתם שכן על הרשת כולה להגיע להסכמה בנוגע לכל תהליך העיבוד והתיעוד, התהליך מנוטר באופן תמידי ע"י כל המשתמשים (ברקע וללא הפרעה למשתמשים שאינם כורים).

הנ"ל מהווים את העקרונות והרכיבים המרכזיים ברשת המטבע כגון ביטקוין. רכיבים אלו מקיימים מגוון רחב מאוד של תהליכים (עליהם נרחיב פה באתר) אשר כולם יחד הם 'פרוטוקול המטבע'. המשתמשים עצמם מקיימים ומתחזקים את המערכת מעצם השימוש ללא שום ישות מרכזית שולטת, אין בפרוטוקול שום רכיב, תהליך וכו' המצריך לבטוח באחרים, זהו מנגנון חכם להפליא שכתוב בקוד פתוח וניתן לבדיקה על ידי כל מי שחפץ בכך, ההצלחה של הנ"ל עד כה מהווה עדות מהימנה לחוזקה של המערכת ולאלטרנטיבה האמתית שמטבעות דיגיטליים מהווים למנגנונים הקיימים, זו מהפכה אמתית, אומנם היא ממש בתחילתה אך השפעתה צפויה להיות אדירה.

הערות

[1] דרך שרשרת הבלוקים ניתן לדעת היכן נמצא כל מטבע, כאשר הכוונה ב"נמצא" היא הכתובת אליה נשלח או ממנה יצא, אין באמת רישום יתרה לכל ארנק, אלא שרשור ותעוד כל המטבעות וע"י חיבור וחיסור פשוט (הנעשה כמובן באופן אוטומטי).