שאלו כלכלן על ביטקוין וברוב המקרים תזכו להבעה של "עזוב אותי, בחיית…". שאלו מתכנת וברוב המקרים תזכו להבעה של "איך לא חשבתי על זה קודם…". בניהם מגוון של הבעות ותשובות כמגוון האנשים שתשאלו. אין נכון או לא נכון, ואין צודק או לא צודק, כל תפיסה או דעה היא לגיטימית ואין זה משנה על מה היא נשענת. יחד עם זאת נכון לזמן כתיבת שורות אלו רוב התגובות יהיו חשדניות משתי סיבות עיקריות:

  1. דיסאינפורמציה.
  2. חדשנות.

אתר זה ורבים אחרים הוקמו בין היתר בכדי להתמודד עם הסיבה הראשונה אך בסופו של דבר זה תלוי בצרכן המידע. כלומר, לאותו הכלכלן שהוזכר בפסקה הקודמת יש אפשרות לקבל כל מה שנאמר בתקשורת המרכזית כאמת לאמיתה או לבדוק בעצמו בעזרת שימוש פשוט במנוע החיפוש החביב עליו. הסיבה השנייה נובעת מכך שמטבעות דיגיטליים מייצגים חדשות של ממש וחדשנות בעולם הפיננסי מתקבלת תמיד בחשדנות ואולי טוב שכך. בכדי שכלי פיננסי חדש יאומץ הוא חייב להוכיח את עמידותו והוא חייב לדעת להציג באופן ברור את יתרונותיו וגם את חסרונותיו אל מול המכשירים ו/או השיטה הקיימת. הנושאים הנ"ל הם במהותם טכניים (עובדות/דיסאינפורמציה, חדש/ישן) ישנם נושאים נוספים שהם לא ממש טכניים ולא ממש רעיוניים ויחד עם זאת הם חשובים וכדאי להרחיב עליהם.

תקן הזהב של העידן הדיגיטלי?

מטבעות פיאט מזה קרוב לארבעה עשורים אינם מעוגנים בזהב. כלומר אין גבול מעשי, אין חסמים לכמות הנפקת הכסף למעט אקלים פוליטי ו/או החלטות של נגידים ושרי אוצר על סמך מכלול רכיבים שהיום רלוונטיים ומחר אולי לא. אופי העבודה של מקבלי ההחלטות הוא לטווח הקצר, טווח של קדנציה קדימה (4 או 5 שנים) אומנם ישנם פקידים ובעלי תפקידים אחרים שתפקידם הוא לכסות על חיסרון זה אך בפועל זה לא משנה דבר שהרי מטבעות פיאט נמצאים בצניחה מתמדת מזה כמה עשורים, צניחה ביחס ליוקר המחיה ולא ביחס למטבע אחר כגון הדולר שגם הוא כמובן בצניחה. כסף ללא תקן (כגון תקן הזהב) הפך לסובייקטיבי ועל כן חשוף לשיקולים לא ענייניים וראיה לטווח קצר והמשמעות לכך היא שחיקה מתמדת וחוסר בהירות פיננסית.

ביטקוין הינו המערכת הראשונה בעולם המאפשרת לקיים מסחר מבוזר ונוח בעולם דיגיטלי, אף פעם לא היה משהו דומה לזה. זו הפעם הראשונה שישנה אלטרנטיבה אמתית, מוכחת ועובדת היטב לשיטה הקיימת השלטת. ביטקוין הוא מטבע אובייקטיבי המעוגן במספרים ולכן לא חשוף לשיקולים זרים וראיה לטווח קצר, אפשר לדעת מראש כמה סה"כ יודפס ממנו ואין שום אפשרות לפרוץ מספר זה, אפשר לדעת כל כמה זמן יוכנסו מטבעות חדשים למערכת ובאיזו כמות וחשוב יותר ניתן לדעת שמנגנונים אלו ועוד לא חשופים לשינויים ולגחמות, זו המערכת, ככה היא עובדת היום, מחר ובעתיד. לעולם.

כיצד כסף מקבל ערך?

כאשר מדינה מחליטה על מטבע רשמי השימוש בו הופך לחובה באותה המדינה, כלומר על האזרחים להשתמש במטבע בכדי להתקיים (משכורות, מיסים ושאר תשלומים) ירצו או לא ירצו ולכן החלטה של גוף כגון מדינה יכול להפוך נייר ומטבעות מתכת חסרי ערך למשהו שמחזיק ערך של ממש. כסף הוא מוסכמה חברתית אבל גוף כמו מדינה יכול להפוך זאת לחובה.

ביטקוין הוא בדיוק ההפך מהמתואר בפסקה מעל, אין לו "בעל בית" ולא עומד מאחוריו אף גוף מרכזי ובכל זאת או יותר נכון בזכות זאת הוא הצליח להגיע משווי 0$ לשיא של 1200$ בתוך חמש שנים. נכון, הוא נפיץ מאוד ומבט אחד לגרף השנתי שלו בכדי לראות עד כמה. אלו המגדירים אותו כבועה משתמשים בנפיצות הזו כהוכחה וזה נכון אם מסתכלים על ביטקוין בזווית מאוד צרה. אבל זה מגמתי ומפספס את התמונה כולה, ישנם אין ספור סיבות מדוע ביטקוין אינו בועה אבל החשובה ביותר היא העבודה שלפחות 50% מהאנשים בעולם אין גישה סדירה לשירותים פיננסים כגון בנק, אשראי ועוד. לא בגלל אי יכולת או רצון אלא שיקולים זרים של הבנק העולמי, תאגידים, בנקים פרטיים וחברות האשראי. ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים פותרים את הצורך הזה ללא תנאים מוקדמים ולמעשה ללא תנאים כלל. למטבעות דיגיטליים מיליוני משתמשים והמערכת כולה כתובה בקוד פתוח, לכל אחד יש את היכולת לבדוק, לכל אחד יש את היכולת להחליט. יכול להיות שיש מיליונים של הזויים אבל כנראה שיש בהזיה שלהם משהו ממשי.

שיתוף מידע

לאותם הזויים אגב יש גם את הרצון לשתף, לשתף מידע בחינם אין כסף. טכנולוגיית שרשרת הבלוקים, הקוד שלמעשה מונע שימוש לרעה והונאות יכול היה להכניס מיליארדים למפתחים שפשוט העלו את הקוד לאינטרנט והפכו אותו זמין לכולם. למערכת אופי מאוד ברור, למשל כל עסקה מפורסמת ברבים, משמע מידע חשוב על התנהלות פיננסית, מידע שכבר משמש למחקר במוסדות רבים (כולל במכון ויצמן). לעומת זאת חברות האשראי והבנקים שומרים בסוד את דפוסי השימוש של הלקוחות שלהם, של כולנו. בעזרת המידע הזה הם מייצרים כלים חדשים ומשפרים את הקיימים בראייתם בכדי לשמור אותנו צרכנים טובים, צרכנים "מכורים". שימוש ושיתוף מידע כגון הנ"ל יכול היה להוביל מחקרים ואולי לשינויים בכלכלה העולמית והמקומית בדרכים רבות ומגוונות כולל אפשרות אמתית לשקם מדינות נכשלות.

אפשרות בחירה בין הקיים לחדש

מטבעות דיגיטליים הם הישג טכנולוגי אדיר. ביטקוין הינו הראשון שפתר את האפשרות לבצע הונאה המכונה "בזבוז כפול" (שהרי מדובר בקובץ דיגיטלי וקודם לכן לא היה מה שימנע מאנשים להעתיק אותו שוב ושוב). עד להישג חשוב זה היה חובה היה להשתמש במערכת מרכזית בכדי לקיים כל סוג של מסחר ולכן מי שהחזיק או מחזיק ביכולת הזו מחזיק בכוח על המשתמשים במערכת, בפועל המתווך השתלט על הצרכן ועל היצרן, נותן השרות הפך לרכיב עקרי, הבנקים וחברות האשראי שולטים בכלכלה העולמית מסיבה זו בדיוק.

מטבעות דיגיטליים בנויים על עקרון הביזור, אין שליטת יחיד על המערכת, כל משתמש מהווה חלק מהרשת כולה בעזרת שיתוף כוח החישוב בכדי לקיים את המנגנונים המבטלים את הצורך במערכת מרכזית. מערכת מטבע דיגיטלי מייצגת התפתחות רעיונית וגאונות אנושית ובנויה על עקרון הדמוקרטיה בשילוב יכולות התמודדות עם מגרעות אנושיות כגון זיוף, גניבה וכו' אין במערכת אף רכיב המצריך לבטוח בזרים ובו בזמן היא מאגדת זרים בכדי לבצע משימה משותפת ושוויונית. מספיק להכיר את הבסיס בכדי להבין שיש פה משהוא גדול בעל פוטנציאל מהפכני אמתי. כבר כיום יש לכולנו בפעם הראשונה בהיסטוריה הכלכלית המודרנית אפשרות בחירה ויכולת לקיים חופש פיננסי אמתי כפי שהיה וכפי שצריך להיות. חופש כזה או אפילו רק האפשרות לחופש כזה מהווה איום ממשי ורציני מאוד לשיטה הקיימת האם האדונים יעמדו מהצד בזמן שהממון שלהם מתכווץ? האם המערכת הבנקאית תעמוד מהצד לנוכח האפשרות שהלקוחות ידרשו שיפור תנאים או ש…? האם המדינה צריכה להיות מודאגת מהפסדים בגביית מסים? האם המדינה תעמוד מן הצד? ובכן, לכל השאלות התשובה היא שלילית וככל שעובר הזמן הטונים והמעשים יסלימו, המלחמה על האפשרות לא להיות משועבדים למערכת אחת דורסנית ונצלנית כבר החלה.