ביטקוין הוא למעשה טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך. נכון לזמן כתיבת שורות אלו ביטקוין קיים מעט יותר מחמש שנים והוא המטבע הדיגיטלי הראשון שפתר את מה שהכשיל את הניסיונות שקדמו לו, כאמור לא מזמן הוא היה שווה בדיוק 0$, השווי הנוכחי שלו הוא עדות להצלחתו ולאמון שרוכשים לו מיליוני משתמשים הבוטחים בו עם הממון שלהם שזו הצבעת האמון הגדולה ביותר שיכולה להיות למכשיר פיננסי בפרט או לכל מוצר בכלל, זה לא דבר של מה בכך. יחד עם זאת לרוב האנשים, אלו שמתעניינים ואלו שרק שמעו "פה ושם" לא ברור בדיוק למה להשתמש בביטקוין. ובכן מדוע באמת להשתמש בביטקוין?

ביטקוין מהיר הרבה יותר מהמערכת הקיימת

צ'ק, העברה בנקאית, אשראי ופעולות פיננסיות דומות דורשות זמן, בדרך כלל כמה ימים לפני אישור "סופי" מכיוון שהמערכות הנ"ל הם מערכות ריכוזיות שתקשורת נעשית בניהם בזמנים ונפחים מוגדרים מראש. כלומר, תשלום בכרטיס אשראי עובר מהעסק בו נעשתה העסקה אל חברת הסליקה[1] ומשם אל חברת האשראי ולעדכון חשבונות הצדדים, כל אחד והבנק שלו, כל אחד והחשבון שלו. כל מערכת בדרך לאישור הסופי מיישמת את תהליכי העיבוד שלה (שבדרך כלל מתרחשים בסוף יום מסחר/חצות) ויש צורך בהמון עדכונים ובעיבוד כמות גדולה של מידע ותקשורת בין המערכות, כל זאת ועוד מתרגם לזמן, הרבה זמן ולא פחות מכך גם מאמץ (חומרה, תחזוקה, חשמל וכו'). לעומת זאת העברה ברשת ביטקוין נעשית באופן מידי (כמעט כמו לשלוח דוא"ל) ומעודכנת סופית בזמן ממוצע של 10 דקות ואם זה לא מספיק מהיר לטעמכם אז ישנם מטבעות שעושים את האישור בזמן קצר יותר כגון לייטקוין. השימוש במטבעות דיגיטליים מתאפיין במהירות, בביטחון ובשימוש אפקטיבי של משאבים. בלי המרות, מתווכים בירוקרטיה מיותרת וביטול עסקה במעמד צד אחד.

ביטקוין זול לשימוש

הבנק, חברת האשראי וכל שרות פיננסי אחר מחייב אותנו בעמלות. עמלת שימוש, עמלת אחזקה, עמלת המרה, עמלת _______ השלימו את החסר. לרובנו אין יכולת באמת לדעת על מה, מתי, כמה ועל ידי מי נחויב, ניתן רק לדעת בוודאות שזה יקרה. זו המערכת וככה היא פועלת, לך, לכם לכולנו שמקיימים את המערכת הזו אין כל כוח מולה. במטבעות דיגיטליים בכלל ובביטקוין בפרט אין חובה לשלם עמלה (לפחות לא עד שנת 2140) [2], פשוט אין עמלות בכלל ו/או חיובים עליהם אין למשתמש שליטה, במידה ובחרתם לשלם עמלה (קראתם נכון, זו בחירה שלכם ולא חובה) היא בסופו של דבר תגיע למשתמשים אחרים באופן צודק ודמוקרטי [3]. בנוסף, בראיה עסקית עלות ההקמה והשימוש הם…אפס.

המידע שלך בטוח

בעידן של שיתוף הכול פחות או יותר… אחד אינו מעונין לשתף את הניהול הפיננסי. יחד עם זאת, הפרטים הללו נשמרים במערכות התשלום בהם אנו עושים שימוש, בבית הקפה, בחנות הבגדים, על המחשב ועל הטלפון הנייד, כרטיס האשראי מכיל את כל המידע על בעליו, כולל מספר חשבון בנק ופרטים אישיים נוספים, המרחק של פרטים אלו משימוש לרעה תלוי באבטחת המחשב עליו מידע זה נמצא על זה נוסיף תקשורת של לפחות פעם ביום בין המחשב בחנות למרכז סליקה, המידע משודר דרך האינטרנט או קו טלפון ייעודי (במקרה הטוב), המשמעות לכך היא אפשרויות רבות לזליגת מידע ואפשרויות אלו בהחלט מנוצלות ע"י גנבי מידע. לעומת זאת ברשת מטבע דיגיטלי (כל מטבע מהדור החדש) אין צורך בכל הנ"ל, לא צריך להזדהות בשום דרך שהיא, כל מה שיש לעשות זה להתקין תוכנה או להשתמש בדפדפן בכדי לפתוח ארנק דיגיטלי המוצפן בטכניקה שאינה ניתנת לפריצה.

ביטוקין הוא פרטי ומאובטח (לא אנונימי!)

בהמשך לסעיף הקודם, אין שום פרט (למעט כתובת IP ובחלק מן המקומות מספר נייד) אישי המקשר אדם (שם פרטי, שם משפחה, ת"ז, כתובת, גיל , סטטוס וכו') עם הארנק הדיגיטלי שלו, אומנם כולם יכולים לראות כמה מטבעות ישנם בכל כתובת (ארנק דיגיטלי מחזיק כתובות), מאיזו כתובת הם נשלחו ולאן אבל לא באיזה ארנק הם מאוחסנים, הבעלים של הארנק הוא מי שמחזיק ביכולת לפתוח אותו (מפתח פרטי) ולכן אין שום סיבה להשתמש בפרטים אישיים.

לא ניתן להחרים ביטקוין

רובנו לא מדמיינים סיבה שתגרום למדינה להחרים את חשבון הבנק ולקחת מתוכו כסף הרי אנחנו חיים בדמוקרטיה וזה בלתי מתקבל על הדעת…ובכן ככה חשבו גם הקפריסאים. הממשלה שלהם עקב התנהלות חסרת אחריות גרמה לקריסת המטבע המקומי, הפתרון? לנסות ולקחת מהפיקדונות של האזרחים ושל זרים. אצלנו בנק קרס בגלל הונאה והשאיר את הלקוחות שלו במרדף של שנים אחר הכסף. במטבעות דיגיטליים אין דרך לגעת בארנק/ים שלך, כל עוד בעל הארנק מחזיק את המפתח (הפרטי) אף אחד אחר לא יכול לעשות בו שימוש, פשוט כמו שזה נשמע.

לא ניתן לבטל עסקאות ביטקוין במעמד צד אחד

ברגע שתשלום נעשה אין שום דרך לבטל אותו, בדיוק כמו מזומן. כשאין אפשרות לבטל אין צורך ליצור מערכת תומכת כפי שיש לחברות האשראי שאת העלויות הם מגלגלות חזרה ללקוחות שכן בסופו של יום מישהו צריך לשלם. בנוסף, כשאין אפשרות לבטל אפשר לקיים מסחר עקבי בלי חששות להונאות שכן ביטול עסקאות זו ההונאה הכי שכיחה בכרטיסי אשראי.

אין צורך לבטוח באף אחד או באף גוף

אין עוד מערכת בה החשבון הפיננסי שלך הוא רק שלך, במערכת הקיימת ישנם בעלי תפקידים להם ההרשאות לחשבון שלך וזה כלל לא תלוי בהסכמתך, השימוש במערכת הפיננסית הקיימת משמעו לבטוח בתהליכים שאין לאף אחד מאתנו שום שליטה או בקרה עליהם כגון סליקה, תקשורת ועיבוד מרכזי. לעומת זאת מטבעות דיגיטליים בנויים על עקרון הביזור. כלומר, אין מקום אחד בעל שליטה על המידע ולו היכולות לעשות כרצונו, הארנק שלך הוא שלך בלבד ומיליוני אנשים זרים ידאגו לעדכן אותו ולתחזק את הרשת כולה בלי שיש צורך לבטוח בהם בכדי שזה יעשה כפי שצריך, לשם כך ישנם פרוטוקולים וקוד המערכת.

ביטקוין מאפשר חופש כלכלי אמתי

מהירות, עלות, ביטחון מידע פרטיות, מידור, עקביות והיכולת להימנע ממגרעות אנושיות משמעו שלכולנו היכולת להיות אדונים לעצמנו באמת, לכולנו היכולת לעשות כרצוננו בממון שלנו, מעכשיו לעכשיו בהתאם לאורך החיים בלי התחשבות בגבולות ובפוליטיקה. זו מהפכה אמתית ואנחנו רק בתחילתה.

יחד עם זאת…

כיום ישנו בהחלט קושי להתחיל ולהשתמש במטבע דיגיטלי, במיוחד לנו הישראלים קשה לקנות מטבעות, זה תהליך מורכב יחסית. המערכת כולה עדיין לא ידידותית למשתמש הממוצע. אבל, התחום מתפתח במהירות וצפוי להציג שינויים לכדי שימוש פשוט ומהיר, מהכרות אישית עם מפתחים ופרויקטים רבים אנו יכולים לומר שישנה תחרות גדולה מאוד בין סטרטאפים להיות הראשונים להפוך את הטכנולוגיה הזו לנגישה ופשוטה לכולם.

הערות

[1] בישראל הסליקה כברירת מחדל נעשית מול שבא , כלומר מחזיק ויזה משלם בבית עסק, בית העסק משדר את העסקה לשבא שמשדרת את העסקה לוויזה שמשדרת את העסקה לבנק של הלקוח ולבנק של בית העסק שמעדכן את החשבון של הלקוחות שלו (חיוב לאחד וזיכוי לשני).

[2] עמלה: עיבוד העסקאות נעשה ע"י משתמשים המכונים 'כורים'(מלשון כרייה), להם חומרה ותוכנה ייעודים בכדי לעסוק בתהליך עיבוד העסקאות (תהליך מתמטי), תהליך זה הוא תהליך יקר מבחינת זמן ומשאבים ובכדי שהוא ישתלם לכורים מצורפים לכל עיבוד אשכול עסקאות (בלוק) מטבעות חדשים שהם התמריץ, התשלום על הנ"ל, יחד עם זאת אפשר מתוך בחירה לצרף עמלה להעברה וסה"כ העמלות מהאשכול (בלוק) גם עוברים לכורים. עד שנת 2140 לערך יודפסו כול המטבעות ברשת ביטקוין-21מליון מטבעות סה"כ. ואז התמריץ לכורים יהיה העמלות, כלומר העברה ללא עמלה לא תועבד.

[3] גמול דמוקרטי: כל אחד יכול לעסוק בכרייה ולכל אחד הסיכוי לזכות בגמול העמלה או המטבעות החדשים.