שנת 2015 הייתה שנה רבת תהפוכות במטבעות הדיגיטליים בכלל ובביטקוין בפרט. בין היתר השנה ראינו את מטבעות הנישא נעלמים אט אט וביטקוין מבסס את מעמדו כמוביל מכל הסיבות הנכונות שחלקם הגדול יפורט בהמשך. השנה גם ראינו תנודות קיצוניות בערך המטבעות כולם ובמיוחד בביטקוין, לא משהו מפתיע למצויים בתחום אבל בהחלט משהו שכדאי לבחון מכיוון שלתנודות אלו סיבות בעלות משמעות גדולה לקצב ההתפתחות, בשלות טכנולוגית ולממשק עם המטבעות המקובלים כגון דולר/יורו ולמערכת הכלכלית הקיימת כולה. במאמר סיכום ותחזיות לשנת 2014 פרטתי בנושאים כגון: שימוש בפועל, חוסן, ישן מול חדש וערך הביקוין, עכשיו הזמן לבחון את הדברים בפרספקטיבה.

בשנת 2015 כמות הסטרטאפים בתחום גדלה והתפתחה, רובם מצליחים לגייס מימון סבב אחר סבב וזה מצביע על אמון המשקיעים והתקדמות טכנולוגית מעשית, יחד עם זאת גם החברות הוותיקות וגם החדשות עדיין לא הציגו בשורות חדשות משמעותיות, רובם ככולם (כנראה) עדיין רחוקים מהגביע הקדוש של המטבעות הדיגיטליים והוא קלות שימוש.

רשת ביטקוין כצפוי התחזקה מאוד בשנה האחרונה (אין הכוונה להתחזקות הערך) בעיקר בגלל שיפור ונגישות (מחיר) חומרה לצורך כרייה וגם כמובן בזכות מצטרפים חדשים,  אומנם זו אינה נהירה כפי שחזינו בשלהי 2013 אך הקצב יציב ותואם את יכולות הרשת. בתחום האבטחה עדיין קיים סיכון משמעותי ברמה הטכנית והוא "התקפת 51% " יחד עם זאת ככול שעובר הזמן הרשת מתחזקת והאפשרות להתקפה כזו הופך להיות לא סביר אבל כאמור עדיין קיים, נכון להיום אין פתרון חסין לאפשרות זו.

במהלך השנה התנודות בערך הביטקוין נעו בין  178$ לכמעט 500$, בזמן כתיבת שורות אלו ערכו מראה 420$, נפיץ, אין דרך אחרת לתאר זאת, זה אופיו כרגע ובעתיד הנראה לעין וכמובן חלק מהיותו מכשיר חדש המשיים תהליכים חדשניים. אך מה קרה בין לבין? ולמה כמעט כל התחזיות בנוגע לערכו התבדו?

חברות ענק כגון גוגל, אפל ומיקרוסופט בוחנות את המטבעות הדיגיטליים ובראשם ביטקוין מזה זמן, הנ"ל הצהירו בפומבי שהם בוחנים את הטכנולוגיה ואת ההתכנות שלה בהתאם לאינטרסים ולצרכים שלהם. בזמן שהם עושים זאת באופן אקטיבי ו/או הצהרתי  אפל הטילה את כובד משקלה בדיגיטציה של עסקאות ושינתה בפועל את התפיסה של ההמונים לגבי הפיזיות של הכסף, Apple Pay  הוא מינוף נבון של כמות משתמשי אפל לצורך הטמעת טכנולוגיה/שיטה חדשה שלא הייתה קודם לכן וכל זאת באופן פשוט, נהיר ובכדי להתקבע כמובילה בתחום וליהנות מערוץ הכנסות חדש שאין שני לו מבחינת פוטנציאל. נכון, גוגל פיתחה שיטה דומה אך היא לא הצליחה למנף אותה ו/או להפוך אותה לשכיחה. התוצאה בפועל היא שעשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם מבצעים עסקאות "פיזיות" (אין הכוונה לרכישות אונליין) בעזרת המכשיר הנייד שלהם ובשימוש בכלי דיגיטלי שנקרא  Apple Pay ולכך משמעויות מרחיקות לכת לטובה ולרעה למטבעות הדיגיטליים ובראשם ביטקוין.

המשמעות של הכסף כמשהו פיזי מאבד מן החשיבות שלו מהר יותר מהתחזיות, השימוש בשטרות ומטבעות נעשה שכיח פחות ופחות וזה שינוי תפיסתי מהותי וחשוב, נכון  שגם ללא  Apple Pay  שינוי זה היה מתרחש אבל הנ"ל האיץ ומאיץ את התהליך ומוביל את השינוי, עד כה מטבעות "פיאט" ושיטות תשלום אחרות מתקיימות בין היתר בגלל הנוכחות הפיזית שלהם וזה לא השתנה אלפי שנים, למעשה השימוש התגבר לאין שיעור במאה האחרונה. המהפכה הדיגיטלית, גדולה ומשמעותית ככל שהיא לא הצליחה עד כה להביא לשינוי המתבקש בתחום זה, המהלך של אפל כן הצליח לעשות זאת ובקצב מהיר ביחס לתחום מסורתי ומקובע אפילו שהוא נשען על שיטת תשלומים קיימת (חברות אשראי).

מצד שני החל מההכרזה על  Apple Pay ועם התחלתו של השרות לפעול המטבעות הדיגיטליים ובראשם ביטקוין החלו לאבד מן הערך הכספי שלהם שהרי כולם רואים (גם משקיעי ביטקוין) שימוש מעשי מוצלח ע"י ההמונים, שיטת עסקאות דיגיטלית לגמרי שעובדת באופן יעיל ופשוט. כל הערכות אומרות שזה רק יתגבר ובסופו של דבר יהפוך לסטנדרט, אז בשביל מה ביטקוין? ובכן כל מי שמעורה בתחום יודע שאין קשר בניהם מכיוון שביטקוין מקיים ומתקיים בשיטה אחרת לגמרי, בשיטה חדשה שלא הייתה קודם ו Apple Pay בבסיסו הוא לא יותר משלוחה או מתיחת האפשרויות בשיטה הכלכלית הקיימת, המסורתית. אז למה בכל זאת ישנה השפעה? ובכן ההמונים אינם יודעים זאת, קל ו"בטוח" יותר לאמץ טכנולוגיה מחברה גדולה ומוכרת שהמכשירים/תוכנות שלה קיימים כמעט בכל בית(גם במדינות "עולם שלישי" להם גישה מאוד מוגבלת לכלים פיננסיים)-כאמור מינוף נבון של אפל במשאבים שלה. בנוסף לכך ובו בזמן אנו כמעט ולא רואים התקדמות בתשובה לשאלה: כיצד לפשט את תהליך השימוש בביטקוין? יתרה מכך אנו לא רואים התקדמות בלהסביר מה זה ביטקוין בצורה פשוטה ומובנת לכל אוזן. זו אומנם "לא תחרות" אלא תיאור המציאות כרגע ואולי הסיבה העקרית שביטקוין מתקשה לפרוץ להמונים. מעבר לכתוב מעלה המשמעויות המערכתיות למצב החדש הוא בכך שהשיטות השונות כבר לא מתקיימות בקווים בקבילים, אומנם ההשפעה של השיטה הכלכלית הקיימת על השיטה המיוצגת ע"י ביטקוין היא גדולה וכמעט חד כיוונית עדיין המגמה ברורה-ביצוע עסקאות הופך דיגיטלי לגמרי, כסף בצורתו הפיזית הולך ונעלם אט אט, המעבר התפיסתי בין ההפיזי לדיגיטלי מתקדם בקצב מהיר. אין מן הנמנע שבסופו של דבר תהיה התנגשות בין השיטות, התנגשות שיכולה להוביל לשיתוף פעולה או לחידלון של אחת מהם. Apple Pay ודומיו הופכים לסטנדרט וביטקוין ממשיך להתפתח ולהתעצם שכן בסופו של יום הוא מייצג שיטה טכנית עדיפה ואיכותית יותר מן הקיים אך מתקשה לפרוץ בגלל היישום המורכב.