מטבעות הדיגיטליים כגון ביטקוין מקיימים את האפשרות להעביר כסף (דבר ערך) בין אנשים ללא תיווך של מסלקה מרכזית כגון בנק, חברת אשראי, ביטוח וכו' כלומר,  עקרון של ביזור שהוא ההפך מריכוזיות המאפיינת את המערכת הקיימת. הבנקים וחברות האשראי עושים שימוש במערכות מחשוב מרכזיות בכדי לאשרר עסקאות ולאבטח את עצמם ואת המשתמשים שלהם. למטבעות דיגיטליים מבוזרים מהדור החדש אין מערכת מחישוב מרכזית, למעשה אין כל רכיב ריכוזי ולכן בכדי להשיג יכולות עיבוד נעשה שיתוף בין משתמשי המטבע ע"י בכדי לאגד כוח עיבוד, תהליך המתבצע באופן אוטומטי לגמרי. לכל מטבע רשת של משתמשים משלו ויחדיו הם מייצרים כוח חישוב אדיר, כל משתמש תורם לסה"כ, תיעול הכוח הזה ושימוש נבון בו מאפשר את היכולת לעשות עסקאות באופן ישיר בין המשתמשים, ללא שרת, ללא תיווך צד שלישי, ללא הכלים של המערכת הקיימת, זהו העיקרון והרכיב החשוב ביותר במערכת המטבעות הדיגיטליים המבוזרים. בכדי להצליח ולקיים זאת נעשה שימוש (בין היתר) ברכיב/פרוטוקול שיתוף (P2P) שמהווה גם את הבסיס המוצלח לשיתוף הקבצים ברשת וככזה מאז המצאתו הוא בתהליך אבולוציה מאוד מעניין מכיוון שהוא תחת התקפה מתמדת מצד התאגידים שלמעשה מקיימים את ההפך ומנסים לשמר את הריכוזיות והשליטה. מלחמה זו משפיעה הרבה מעבר לשיתוף קבצים. להלן תהליך האבולוציה של פרוטוקול השיתוף בקצרה מאז המצאתו ועד אימוצו ע"י תחום המטבעות הדיגיטליים (Cryptocurrencies):

  • הדור הראשון של שיתוף קבצים (למשל נאפסטאר) היה רשת מרכזית בבעלות מרכזית.
  • הדור השני של שיתוף קבצים (למשל קאזה) היה רשת מבוזרת , תוכנה מרכזית ובעלות מרכזית.
  • הדור השלישי של שיתוף קבצים היה רשת מבוזרת, תוכנה מרכזית וללא בעלות מרכזית.
  • הדור הרביעי של שיתוף קבצים(למשל גנוטלה) היה רשת מבוזרת תוכנה מבוזרת וללא בעלות מרכזית.

"חינוך נשאר המפתח להעצמה כלכלית ופוליטית." – ברברה ג'ורדן.

הניסיונות מהדור הראשון ועד הדור השלישי (כולל) חוסלו ע"י תאגידים בעלי ענין (מוסיקה, סרטים וכו') מכיוון שהיה בהם כשל מובנה והוא המרכוז (מלשון מרכז). ישות אחת ואחראית אותה ניתן לרדוף ולכן מהדור הרביעי והלאה של שיתופי הקבצים אין כל שימוש ברכיבים ממורכזים, האופי והקוד השתנה בהתאם ולתאגידים כבר אין כתובת מרכזית לפנות אליה, עכשיו עליהם להתמודד ולרדוף אחר המשתמשים, למרות שזו מלחמה אבודה מראש הם עדיין עושים זאת בעיקר בגלל הערך הרתעתי. כיום לפרוטוקול השיתוף הנ"ל יישום מרכזי ברשת הביטורנט (Bittorrent) המאוד פופולרית, רשת שיתוף מוצלחת שעד כה עמדה בכל ההתקפות נגדה. גם המטבעות הדיגיטליים עושים שימוש בפרוטוקול הנוכחי שלP2P  ובאופן אירוני, יותר מעשור של מלחמת חורמה ע"י התאגידים במשתפי הקבצים גרמה לפרוטוקול הנ"ל להתפתח, להתחזק ולעמוד (עד כה) בכל הניסיונות לחסלו ולכך השלכות גדולות מאוד.

מדינה מעדיפה להתנהל מול תאגידים מכיוון שהם מהווים כתובת אחת מרכזית לגביית מיסים, רווחת העובדים וכו' בנוסף, אותם התאגידים עושים שימוש מאסיבי במטבע עליו אחראית אותה המדינה בה הם פועלים ומכיוון שהתאגידים החשובים הם בין לאומיים כך גם השפעתם ונפח שימושם במטבע. חוץ מלנו המקיימים את השיטה הנ"ל לכולם (תאגידים ומדינות) יש מה להפסיד מהצלחת הכסף הדיגיטלי ולכן המלחמה היא בין המדינה והתאגידים למשתמשים, מלחמה בין כוח מרוכז לכוח מבוזר ובין ישן לחדש, אומנם יותר מחמש שנים עברו מאז פריצת המטבע הדיגיטלי הראשון (ביטקוין) לתודעה אבל המלחמה בין הכלכלה הישנה לחדשה רק החלה, אנו עדיין בעיצומו של הקרב הראשון, המטבעות הדיגיטליים כאן והם לא הולכים לשום מקום אך הם עדיין רחוקים מאוד מלהיות מוכרים או אפילו להישאר חוקיים (למרות שאין יכולת אמתית לאכוף איסור שימוש) שכן התאגידים הנ"ל לא עומדים מנגד בזמן שמקור הכוח שלהם מצטמצם, זה בלתי מתקבל על הדעת. בנוסף לקרבות הציבוריים שהביטוי שלהם הוא בעיקר זריעת דיסאינפורמציה, הפחדות ורדיפות שרירותיות ישנם גם קרבות המתרחשים מאחורי הקלעים, שם במקום לרדוף אחר המשתפים הם מניעים תהליכים מערכתיים דרך התשתיות (כגון חסימות פורטים) ותהליכים חוקתיים כאלו שאם יצליחו ישפיעו לרעה על כולנו. מנגד, הכסף הדיגיטלי צובר תאוצה ומתחזק מיום ליום, רשת ביטקויין היא כוח החישוב החזק ביותר בעולם כיום ובהפרש גדול על כל השאר, כמה חזק? פי 256 פעמים יותר חזק מכל 500 המחשבים הכי חזקים בעולם יחד! לכן כאשר כוחות אלו מתנגשים אין לדעת מה יקרה אבל זה לא יהיה משעמם.

הערות

סדר אזכור התפתחות פרוטוקול P2P נעשה על פי הפופולריות בשימוש ולא על פי סדר הפיתוח.