כאשר מתבוננים על כל המרכיבים הבסיסיים של הכלכלה ניתן לראות מסגרת ברורה המוגדרת על-ידי היצרן, המוצר והצרכן. אין זה משנה אם זו כלכלה קיימת ומוכרת, מערבית, מזרחית או חדשה ומתהווה כגון זו של המטבעות הדיגיטליים. יחד עם זאת באותה המסגרת ממש קיימים הבדלים מהותיים בין הנ"ל במיוחד כשמתבוננים ובחונים את התהליכים המעצבים כגון: משאבים, נכסים ועבודה. במאמר זה נבחן את התהליכים הללו ואת משמעותם במסגרת בה הם מתקיימים.

משאבים

בכלכלה המערבית כל דבר הוא משאב, החל מרעיונות אמורפיים כגון זמן, הספק, הבטחה עתידית (חוזים), חיי אדם-איכותם ואורכם ועד למשאבים ממשיים כגון גז, נפט, כסף, זהב וכו' כיום, כל המוגדר כמשאב משמש לצבירת נכסים ולכל משאב כזה כבר קיימים הכלים שיעשו זאת באופן מהיר ואפקטיבי ועל כן כול דבר סביבנו כאמור הוא משאב או בדרך להיות מוגדר ככזה. מי שמגדיר ומחליט מהו משאב הוא מי שיש לו את הכוח, היכולת והאינטרס, מדינה ותאגידים חזקים (פיננסים, ביטוחים וכו'). לא לשווא נאמר: "בעל המאה הוא בעל הדעה" זה אכן כך, שיבוש לשון נכון מאין כמוהו. מקרים אבסורדיים שנוצרו בעקבות הנ"ל כוללים תאגידים המרווחים כאשר עובד שלהם נפטר טרם זמנו או החלטות מסחר בשווי מיליארדים (כספי ציבור כגון פנסיות) על סמך הבטחות ללא בטחונות, סחר במלחמה, סחר בהטיית השוק ובעקבותיו הכלכלה כולה. אלו ועוד הרבה מאוד אחרים הפכו לפרקטיקה שכיחה ונורמלית המשקפת נאמנה את השיטה הקיימת בה אין גבולות, מוסר או מצפון ומכיוון שכך הכול "כשר", הכול "הולך" וניתן להצדיק כל התנהלות המשרתת את השורה התחתונה, הדרך זניחה וכבר לא חשובה כלל.

להצלחה אבות רבים וכמובן שהכישלון יתום, זו נקודה חשובה מאוד להבנת ההתנהלות בפועל, במערכת הקיימת אין אחריות מעשית על כישלון (בדרגים המחליטים), האחד או האחדים שיזמו, החליטו וביצעו השקעות כושלות בדרך כלל יסיימו את תפקידם עוד לפני שיגיעו דוחות השורה התחתונה הרלוונטיים לאותן ההשקעות. למעשה בתפקיד או לא בתפקיד זה לא באמת משנה, הנ"ל מוגנים מאחורי חומות התאגיד במסגרתו הם פועלים. מבחינת הציבור הם אנונימיים לגמרי (בעיקר כשמדובר בכישלון) למרות שכאמור יש להם גישה מלא לכספי ציבור. כפי שההיסטוריה מלמדת רוב ההשקעות שנעשו מכספי ציבור נכשלו ובסופו של יום. מהיכן מגיע הכסף? מ"הציבור", כולנו שילמנו ונשלם על התנהלות כושלת ולא באופן תיאורטי אלא באופן מעשי דרך מדיניות כלכלית הכוללת חקיקה/צווים/תקנות שערורייתיות, העלאות מיסים, שחיקה במשכורות ובפנסיות, עליה ביוקר המחייה וכו' הרוב אינו מודע למשמעויות, למעשה רוב הציבור לא יודע מה נעשה בזיעת אפו וגם אם היה יודע  עדיין לא יכול היה לעשות משהו בנדון. התקשורת מכנה את הכישלונות הקולוסליים הללו "תספורת" מכיוון שזה פשוט יותר מלומר לציבור- הכסף שלכם הופסד בהשקעות כושלות עליהם החליטו "בעלי תפקידים" שאתם לא מכירים ואין לכם שום יכולת לומר או לעשות משהו בנדון ואם לא די בכך אתם תשלמו על הכישלון (אגב אין מצב הפוך בו רווח חוזר לציבור). אפשר להניח בסבירות גדולה של ודאות שרוב הציבור לא היה מסכים להפוך למשאב אם הייתה לו יכולת בחירה, אפשר להניח בסבירות עוד יותר גדולה של ודאות שרוב הציבור לא היה מסכים שיגעו לו בממון, עכשיו או בעתיד ובטח לא באופן שרירותי ובלי ידיעתו. בכדי שלציבור יהיה את הכוח להחליט על עתידו הפיננסי יש צורך באלטרנטיבה אמתית אותה הוא ירצה לאמץ, כל עוד זה לא קורה לא יהיה שינוי ועד (אולי) שזה יהפוך למציאות ניתן לתהות מה יקרה אם המשאבים ממשיים לא ישמשו ככלי לניצול ולכולנו תהיה בחירה ושליטה אמתית על הממון שלנו, מה אם ישנה אפשרות שלא יהיה בעל מאה לו היכולת לקבוע את הדעה? מה אם לכל אחד מאתנו תהיה האפשרות לקבוע את עתידו הפיננסי באמת?

"חופש אמיתי לא יכול להתקיים ללא חופש כלכלי" -מרגרט תאצ'ר.

נכסים

נכסים כשלעצמם קשורים להון ו/או לניהול ושימוש בהון לכן נראה שאין זה משנה אם זו השיטה הקיימת או האפשרות של שיטה חדשה. רכישת נכסים, צבירת נכסים וכו' תלויה בבעלי המשאבים, הבחירה שלהם איך והאם לממש את הממון. נכס הוא תהליך מעצב בסיסי של כלכלה וכאן ממש בבסיס בא לידי ביטוי האופי האנושי, כל אחד והדרך שלו, התהליך הוא בחירה ואופיו נובע ממי שעשה את הבחירה ולכן על פניו ניתן לומר שהתהליך המעצב הוא תלוי המשתמש ולא המסגרת הכלכלית בה הוא מתקיים, זה כמעט מתבקש לומר זאת אבל זה לא באמת נכון, אופי השימוש הוא כמובן תלוי משתמש אבל (וזה אבל חשוב) לא רק אופי המשתמש בא לידי ביטוי אלא גם התהליכים לצבירת הנכסים, הדרך ואופי ההתנהלות ישפיעו. כלומר, אם הסביבה היא נצלנית ודורסנית וחסרת מעצורים ההשפעה תהיה בהתאם.

עבודה

רוב התרבויות מתייחסות לעבודה כערך וכאמצעי בכדי לקיים אורך חיים אך האם אמצעי זה הוא בחירה? לא ממש, ברוב מדינות העולם השלישי אין בחירה, במדינות אלו נמצאים המפעלים והפועלים שמייצרים בשביל אלו שבעולם המערבי, מדינות אלו נשארות כפי שהם מסיבות שונות ומגוונות, החשובות והרלוונטיות להקשר שלנו הם טוטליטריות, שחיתות ו/או והתנהלות פיננסית שבויה אל מול הבנק העולמי ומדינות חזקות. מדינות נכשלות מחויבות לקחת הלוואות בכדי להמשיך להתקיים (למרות רובן עשירות מאוד באוצרות טבע). ישנם מעט מאוד המקורות להלוואות מעין אלו ובכולם תנאים שישמרו אותם במצב של חייבים, במצב של קיפאון בלי שום יכולת להתפתח. שיטה זו השתכללה היטב במאה העשרים עם סיום עידן הקולוניאליזם, אותם המדינות בפועל שבויות בידי מדינות אחרות ומוסדות פיננסיים (כגון הבנק העולמי ובנקים פרטיים) ובסופו של דבר מצב זה משמר ומייצר איפה ואיפה, בורות, ניצול ובני אדם סוג א' וסוג ב'. בעשורים האחרונים ניתן לראות הקצנה שהובילה לשינוי בתפיסה שעבודה היא ערך או אמצעי, כיום (גם בעולם המערבי) העבודה הפכה לעיקר ולא לאמצעי, רובנו נבלה את החלק החשוב והעיקרי בחיינו בעבודה, פיזית ו/או מנטלית. חופש הבחירה לרובנו הוא אשליה בלבד, עצרו וחישבו: כמה מהמכרים שלכם עובדים בעבודה שהם בחרו באמת? כמה שעות הם עובדים לעומת הפנאי שלמענו כביכול הם עובדים? בסופו של דבר אתם תגיעו למסקנה הבלתי נמנעת, אנו משועבדים לשיטה חסרת מעצורים בלי יכולת בחירה אמתית.

לפני כחמש שנים לערך פרצה לעולם אלטרנטיבה שביכולתה לתקן עיוותים ועוולות כגון הנ"ל שהוזכרו ועוד רבים אחרים, אומנם בזמן כתיבת שורות אלו השפעתה המעשית על הקיים זניחה אך השפעתה הרעיונית היא אדירה.