רכיב מרכזי וחשוב מאוד להצלחתה של השיטה הכלכלית הקיימת היא העמלה. באופן אירוני לרוב נתפסת כלא משמעותית או כרוע הכרחי, מעין "ככה זה" או "אין מה לעשות". עמלה בסופו של דבר היא נגזרת של סכום, קטן או גדול זה ענין כמובן יחסי. לרובנו אין שום שליטה או יכולת לעשות משהו בנדון, אין לנו את האפשרות ו/או היכולת לנהל מו"מ בנוגע לעמלות בכלל או לגובה החיוב אותו מחייבים אותנו על כל צעד ושעל, אלו באופן טבעי מצטברים לסכומים המקיימים בהצלחה מרובה את התאגידים הגדולים ביותר בארץ ובעולם. עמלות הם המנוע של הבנקים, תאגידי הביטוח ושאר הגופים החזקים והמשפיעים ביותר על כולנו, גופים אלו מקיימים מגוון רחב של מכשירים פיננסים כגון זירות מסחר, מכשירי אשראי, ניהול חובות וכו' השיטה הכלכלית הקיימת בנויה כך שהמקיים אותה, כלומר אתה, את, כולנו נהווה את הבסיס לצלחתה, את הסיבה לקיומה ובאותו הזמן נהיה משועבדים לה וחסרי כל כוח והשפעה מולה וזאת כמובן למרות שהנ"ל לא יכול להתקיים ללא הסכמתנו אבל באותו הזמן אין לנו יכולת לסרב או לשפר את התנאים.

עמלה היא אחת הדרכים הבסיסיות והמוצלחות ביותר בראייה תאגידית וממסדית לגעת בממון אישי שלנו לאחר שאין ספור התשלומים נעשו בדרך להיותו מוגדר "שלנו". בכל אשר נפנה בהתנהלות הפיננסית נחויב ב"סכומים קטנים" שברוב המקרים נתעלם מהם לגמרי, למעשה השיטה כל כך מוצלחת ושכיחה שהיא לפעמים נראית נורמלית אבל היא כלל לא. אם נעצור לחשוב על זה ניווכח לדעת שאנו חסרי כוח אל מול ישות המכניסה את ידה לארנק שלנו בתדירות לבחירתה ומחייבת אותנו בסכומים לבחירתה, מוזר לא? אם במקום "ישות", בנק, תאגיד ביטוח או חברת אשראי היה מגיע זר ועושה זאת? גם אז היינו ממשיכים באותה התייחסות? סביר להניח שלא. בנק חייב את קיומו ללקוחות שלו שמהם הוא גובה עמלות חסרות רסן, חברת האשראי שכל קיומה תלוי בשימוש הלקוחות במוצר שלה, אותו כרטיס הפלסטיק שיש לכולנו בארנק מחייבת את לקוחותיה על עצם זה שהם מקיימים אותה ומשתמשים או מחזיקים במוצר שלה (גם אם לא עשו בו שימוש בפועל) ובאופן לא מפתיע זה לא מספיק לכן חברות האשראי מחייבות את בעלי העסקים שמכבדים את המוצר שלה בעמלה שבסופו של דבר מוחזרת ללקוח, לנו הצרכנים שכן בעלי עסקים מגלמים את העמלה במוצרים שאנו רוכשים. גם לחברות הביטוח ומוסדות המדינה (אין הכוונה למיסים לגיטימיים) יש יכולות כמעט לא מוגבלות לחייב אותנו בעמלות, ישנם דוגמאות רבות נוספות אך חשוב יותר להבין את העיקרון והוא שישנם מכשירים מתוחכמים שתפקידם לייצר רווחים בדרך קלה והפשוטה ביותר, הדרך הקלה והפשוטה ביותר לייצר רווחים עוברת דרך החוליה החלשה ביותר בשרשרת.

"אם אתה חושב שלאף אחד לא אכפת אם אתה חי, נסה להחסיר כמה תשלומים." -ארל וילסון.

פתאום קמה אלטרנטיבה

עד לא מזמן המערכת הנ"ל עבדה ללא אלטרנטיבות, ללא תחרות. ביום בהיר אחד וללא שום הכנה הוצגה אלטרנטיבה שיודעת לעשות את כל מה שהמערכת הקיימת יודעת לעשות רק באופן טוב יותר וצודק יותר במיוחד למקיים אותה, אתה, את, כולנו. נכון לזמן כתיבת שורות אלו זו אלטרנטיבה חדשה, לא מוכרת ולא מובנת ע"י הרוב אך היא צוברת תאוצה מיום ליום ולכן היא בהכרח בבחינת "ענין של זמן" עד שתאומץ ותהפוך לכלי בעל נפח משמעותי, לכלי שביכולתו להחליף את השיטה הקיימת או לכל הפחות להוות משקל נגד ובכך לקיים יכולת בחירה אמתית לכולנו. הכוחות החזקים בכלכלה המקומית והבין לאומית בהחלט מבינים (חלקם רק מתחילים להבין) את גודל השינוי הצפוי ותוכניות לנסות ולהתמודד כבר בתהליכי גיבוש (בעיקר אצל התאגידים הגדולים. כאמור על הכלכלה הקיימת חולשים הגופים החזקים ביותר בעולם והם בהחלט מודעים לאלטרנטיבה המרימה את ראשה, גופים אלו שתמיד עם "אצבע על הדופק" ועובדים עם תכניות של עשור (לפחות) קדימה כבר מבינים את המשמעויות של המטבעות הדיגיטליים ואת גודל האיום או השינוי ("איום" או "שינוי" תלוי בתפיסת התאגיד ותחום עיסוקו) עליהם. כמה גדול האיום או השינוי הצפוי? ובכן כמעט בכל מאפיין אפשרי הקשור לכלכלה עולמית ובכל פן בחיינו אך המאפיין הרלוונטי למאמר זה הוא העמלה, מאפיינים נוספים יקבלו במה במאמרים אחרים בסדרה. חשיבותה של העמלה בשיטה הקיימת ידועה וברורה אך מנגד בשיטה החדשה לעמלה משמעות וחשיבות שונה לגמרי (במטבעות תחת Cryptocurrency) כגון ביטקויין או לייטקויין (Litecoin). במטבעות דיגיטליים העמלה היא זעירה או לא קיימת (וחוזרת למשתמשים) מכאן שהמשמעות של העמלה חשובה מאוד לשני הצדדים אך ביישום הפוך לגמרי, האחד רואה בה כלי בעל חשיבות עליונה לעשיית עושר על חשבון האחר והשני רואה בה כלי בעל חשיבות עליונה בתחזוקת הרשת וחלוקה צודקת. רוב קברניטי השיטה (מוסדות פיננסיים בין לאומיים בעיקר) הקיימת יעשו כל שביכולתם לרסק את האלטרנטיבה ולהם הכוח בסופו של דבר להעביר חוקים שכן פוליטיקאים זקוקים "לתרומות" בכדי להיבחר והם בתמורה מקבלים "אוזן קשבת", שילוב חזק מאין כמותו שקיים מאות שנים והפך למאוד קיצוני במאה האחרונה. ההיסטוריה מלמדת שלבעלי הכוח והאינטרס יש דרך מאוד מוצלחת לחסל אלטרנטיבות, לחסל מתחרים בכמה שלבים פשוטים.

  • השלב הראשון הוא בהכפשות דרך צינורות "אמינים" בתקשורת (כיום כל גוף תקשורת בעולם הוא נכנס בבעלות פרטית/תאגידית או נסמך על הנ"ל בכדי להתקיים) ובמקרה של מטבעות דיגיטליים יצירת שיוך לאירגוני טרור, מאפיה, העלמות מס וכו'
  • השלב השני הוא קידום חקיקת נגד במדינות שבהם השקיפות מועטה, מדינות המוגדרות כ"שחקני משנה" בתרבות ו\או בכלכלה העולמית (למשל תאילנד).
  • השלב השלישי הוא קידום חקיקה במדינות החזקות והמשפיעות תוך הסתמכות על "תקדימים" שנעשו במדינות אחרות.

כל זאת נעשה בשילוב מאסיבי בצינורות "אמינים" בתקשורת בכדי לזרות פחד, חוסר אמינות וכו' אצל הציבור הרחב. ישנם המון דוגמאות לנ"ל ובהמון תחומים, הבולטים בניהם הם תעשיית הנשק, מי זרע פחד בעולם כולו בנוגע לנשק כימי בעירק ובנכונות של סדאם להשתמש בו? למה? תעשיית הטבק :יותר מ 440,000 מתים בשנה ישירות מסיגריות איך היא זה שהיא עדיין חוקית? תעשיית האנרגיה (דלק מאובנים) שחיסלה בעקביות כל פיתוח אלטרנטיבי במשך עשרות שנים, תעשיית היהלומים, יהלומי דמים ושליטה מוחלטת על ויסות עולמי בכדי לשמור על ערך גבוה (הערך בפועל נקבע ולא ע"י שוק חופשי אמתי), תעשיית המדיה שבבעלות ושליטת תאגידים אשר הצליחו לכפות את רצונם על העולם כולו מבחינת תוכן ומחירים, אלו ונוספים אחרים הצליחו להשמיד לגמרי כל אלטרנטיבה, אלו הצליחו להישאר משגשגים למרות שאין בכך שום הגיון חיובי לאנושות.

עכשיו אפשר לבחור

על פניו הניסיון לשינוי עלול להוביל למלחמה אבודה מראש שכן מדובר בגופים שבפועל שולטים בצורה כזו או אחרת בכל דבר סביבנו ואכן עד הופעת המטבע הדיגיטלי בצורתו הנוכחית זו באמת הייתה מלחמה אבודה אבל כאמור לא עוד. המטבעות הדיגיטליים ובראשם ביטקויין הם אלטרנטיבה אמתית, הם שלילת הכוח מגוף יחיד, הם החזרת הכוח אל המשתמש, הם הבחירה אם להשתמש או לא בשירותים של בנקים או חברות האשראי, הם הדרך לומר מספיק לגופים גזלנים בעלי אינטרסים זרים. יותר מכל חשוב להבין שהאלטרנטיבה היא יכולת בחירה ויכולת בחירה היא כוח. אפילו אין צורך "לשבור את הכלים" אפשר פשוט לשלב בניהם, הקיים בסופו של דבר יבין שהכוח חזר ללקוח (אם לא יבין יחדל) והחדש ימשיך להתפתח. הלקוח, המקיים את כל הנ"ל, אנו כולנו רק נרוויח מכך. השינוי ממש בפתח והוא צפוי להיות משמעותי.