כאשר בוחנים את אופייה של הכלכלה המודרנית דרך תהליך היווצרותה ניתן להבחין בשינוי מאוד משמעותי ומהיר שהתרחש במהלך ובעקבות המהפכה התעשייתית, שינוי שהוא תוצאה של תהליכים רבים וחדשים לזמנם שהשפיעו כמעט בכל תחום חברתי וכלכלי מקומי ולראשונה גלובלי. בניהם ראוי להזכיר שינוי מהותי ובעל משקל והשפעה דרמטי והוא תהליך המרכוז והתפתחות גופים ותאגידים בין לאומיים ואיתם מדיניות ופרקטיקה כלכלית שהיא הבסיס למה שאנו מכירים כיום. שינוי זה התפתח במהלך השנים והוקצן מאוד במיוחד לאחר מלחמת העולם השנייה וסיום עידן הקולוניאליזם ובחלוף השנים עבר שינוי משמעותי נוסף בעקבות נפילת ברית המועצות ואתה האלטרנטיבה (הנכשלת יש לומר אבל עדיין אלטרנטיבה) לשיטה הקפיטליסטית, תהליכים אלו יחד אם תחילתו של עידן האינטרנט ומהפכת המידע כפי שאנו מכירים כיום יצרו למעשה את הכלכלה העכשווית המוכרת לכולנו. כלכלה אגרסיבית הנשלטת ע"י אחוז זעיר ביחס לכלל ולכך כמובן השפעות מהותיות מקומיות וגלובליות על האנושות והסביבה כולה.

כיום, השיטה היחידה שיכולה להוות אלטרנטיבה לנ"ל היא מעבר מעקרון המרכוז לעקרון הביזור ובמילים אחרות להחזיר את השליטה הפיננסית לכל אחד ואחד מאתנו או לכל הפחות לאפשר לכל אחד מאתנו בחירה באיזו שיטה להשתמש. המצאת הכסף הדיגיטלי ובראשו ביטקוין (Bitcoin) מאפשרים באופן תאורטי ומעשי אפשרות בחירה ואלטרנטיבה לשיטה הקיימת. בסדרת מאמרים זו נתרכז בביטקוין (Bitcoin) בלבד מכיוון שהוא המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון, החזק ביותר ולו יש את הסיכוי האמתי לעמוד מול השיטה הכלכלית הקיימת. בגלל יכולות אלו והפוטנציאל הטמון בו חשוב מאוד לבחון אותו היטב. בכל יום ובכול שעה הוא זה עומד בהצלחה במבחן טכני ע"י מיליוני משתמשים, אבל האם זה מספיק? ובכן, סדרת מאמרים זו תראה ישנם שיקולים רבים וחשובים לא פחות מטכניקה וקוד (שגם אותם נבחן) בכדי לעמוד באופן מוצלח מול השיטה הקיימת שכאמור על כל מגרעותיה הגדולים היא השלטת, החזקה והמוכרת, הרוב המוחלט של האנשים לא יעשו את המעבר אלא אם כן האלטרנטיבה תהיה מאוד ברורה, משמעותית ותטיב עימם מול הקיים.

מוזר ככל שזה אולי ישמע אבל בחינה מקצועית עמוקה היכן שיכול להיות כשל תעזור למטבע הספציפי הזה ו/או לתחום כולו, שכן אם לא ביטקוין אז מטבע אחר שכן כסף דיגיטלי/מטבעות דיגיטליים הם כאן בכדי להישאר.

המעגל השלישי

כל מוצר מתחיל את דרכו כרעיון אמורפי שמתקיים אצל מי שהמציא אותו (יכול להיות גם קבוצה), זו הנקודה סביבה נבנה ומתקיים המוצר ו/או התחום. הצלחת המוצר והתפתחותו נעשית בעזרת התרחבות והתפשטות סביב נקודת המרכז. בתחום טכנולוגי בכלל ובתחום המטבעות הדיגיטליים בפרט המעגל הראשון הקרוב ביותר לנקודת המרכז הוא המפתחים המצטרפים ותורמים מתוך אמונה וראיה לעתיד ובדרך כלל לוקחים את הרעיון והופכים אותו למשהו ממשי ומעשי. המעגל השני הוא המאמצים הראשונים של המוצר הממשי (גם רעיוני) והם עוזרים לפיתוח שלו ע"י שימוש בו, שיתוף ויצירת תכונה ודינאמיות (שיווק של ממש באופן עקיף וישיר). המעגל השלישי הוא המאסה קריטית של המשתמשים (זה נכון לכל מוצר), קיימים מעגלים נוספים אך אנו נתרכז ברלוונטי ביותר כרגע והוא כאמור המעגל השלישי. במעגל זה הטכניקה של המוצר לא רלוונטית, גם לא הפוטנציאל שלו או הבטחות עתידיות הגם אם הם נכונות ומוכחות. מעגל זה כולו מתרכז בתשובה לשאלה האם זה יותר טוב מ…? כן/לא? ומה התועלת? אם כן אז ההסבר איך/כיצד חייב להיעשות בכמה משפטים שניתן לזכור ולא יותר מכך. ואם התשובה היא לא אז המוצר לעולם יישאר במעגל השני ובסופו של דבר ידעך ויעלם. כולנו בשלב כזה או אחר ובתחום כזה או אחר "במעגל השלישי" ולמעשה גם באחרים. המעגל השלישי מייצג את המשתמשים שגורמים למוצר, לתחום, לשוק להצליח ולהתבסס, בלעדיהם אותו המוצר או השרות יכשלו או יישארו אצל "משוגעים לדבר" (זה סוג של כישלון במיוחד כשמדובר במוצר/מכשיר פיננסי). נכון להיום, לזמן כתיבת שורות אלו ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים רחוקים מלספק את המשתמשים הללו ולכן המיזם כולו בסכנה של לעמוד במקום שכן יש בו תכונה רבה אבל היא בעיקר השקעה ולא שימוש יום יומי.

בסדרת מאמרים זו ארחיב על כל הנקודות שבגינם ביטקוין עלול להיכשל במידה ולא תינתן להם התייחסות נאותה, מקצועית ואפקטיבית בראייה ובמטרה לאימוץ המטבע, הרעיון והטכנולוגיה ע"י המעגל השלישי ומעבר. קרי, הצלחה. ולמען הסר ספק הכותב הוא מעריץ נלהב של מטבעות דיגיטליים.