לחיות בעולם המערבי הקפיטליסטי משמעו היכולת להשתמש מגוון גדול של כלים לניהול הממון האישי כשהמשותף להם הוא הפיתוח המתמיד בקלות השימוש, זו בסופו של דבר המטרה גם מבחינת מספק השרות וגם מבחינת המשתמש. באופן טבעי חלקם מוצלחים יותר וחלקם מוצלחים פחות, בכדי לבחון את השימוש של כלים אלו אל מול האלטרנטיבה של המטבעות הדיגיטליים כגון ביטקוין נדרג את אפשרויות התשלום הפופולריות הזמינות לנו דרך נוחות שימוש, מהירות וזמינות מהפשוט למורכב (נתחשב גם בנפחי שימוש כפי שמפורסמים מעת לעת).

 1. כרטיס אשראי
 2. מזומן
 3. PayPal (ודומיו)
 4. צ'ק
 5. העברה בנקאית
 6. דואר(Western Union)
 7. הוראת קבע

כרטיס אשראי

נתעלם לרגע מכך שברוב העסקים קיים מינימום חיוב לכרטיס אשראי הנובע מהעמלות שחברות האשראי מחייבות את בעלי העסקים שבלית ברירה מגלגלים את העלויות הללו בחזרה ללקוח, בסכומים נמוכים זה בולט מידי והצרכן הממוצע עלול להתעורר משנתו ולכן ברוב המקומות מעדיפים להימנע מכך ע"י קביעת סכום מינימום. נחזור לבחון את מהירות ונוחות השימוש-ניתן לתאר את תהליך הרכישה הממוצע השכיח בצורה הבאה (לאחר שהלקוח בחר את המוצר והחליט לרכוש אותו):

 1. דרישת תשלום מהמוכר
 2. הוצאת הכרטיס מהארנק והגשתו למוכר
 3. המוכר "מעביר" את הכרטיס בקורא מגנטי
 4. המתנה לאישור (בדרך כלל לא יותר מ 10 שניות).
 5. המוכר מחזיר את הכרטיס יחד עם ספח לחתימה
 6. הלקוח חותם, מחזיר את הספח ולוקח את המוצר. תהליך הרכישה הסתיים

חשוב לציין שכאשר ישנם חיובים חריגים לתחום העסק ו/או לבעל הכרטיס התהליך יהיה ארוך יותר מכיוון שנעשית תקשורת יזומה ושונה מהרגילה לשבא/לחברת האשראי. נחזור לתיאור העסקה הנ"ל, כאמור סה"כ האינטראקציה הסתיימה באופן מהיר, פשוט ונוח, בלי מטבעות מתכת ושטרות נייר, בלי ארנק מנופח ולא נוח. תהליך מהיר [1] נקי ויעיל ( יחד עם זאת חשוב להזכיר שהתהליך מגלם עלויות נוספות ללקוח באופן עקיף) ועל כן הוא הפופולרי ביותר.

מזומן

בכדי להשתמש במזומן יש צורך להשיג אותו ע"י שימוש בכספומט או דרך הפקידה בבנק. בשונה מכרטיס אשראי או כל צורת שימוש דיגיטלית יש לעשות את הנ"ל בתדירות כלשהיא בכדי לשמור על כמות מסוימת/קבועה של מזומן בהישג יד וזמין לשימוש. הביטוי הפיזי של כסף מזומן הוא שטרות נייר ומטבעות מתכת, כיום לרובנו התנהלות מעין זו היא מיותרת ולא נוחה בעיקר בגלל תהליך המשיכה, עובי הארנק, משקל הארנק והיגיינה (כסף מזומן הוא יותר מזוהם מאסלה ציבורית). חשוב להזכיר שגם כאן כמובן קיימת עמלה בתהליך המשיכה.

PayPal

תהליך ההקמה מורכב וארוך יחסית, נתייחס לשימוש שוטף בפועל בלי להתחשב בתהליך ההקמה. פייפל הוא למעשה עוד מתווך ביננו ובין המוכר, יש בנ"ל בכדי למנוע שימוש לא מאושר בממון שלנו (אם דרך כרטיס אשראי או חשבון בנק), השרות מתקיים בהצלחה מרובה דרך עמלות (משיכה, קבלת תשלום, המרות בין מטבעות, אלו לא במקום העמלות של כרטיס האשראי). בעולם כולו ובעיקר בארה"ב אפשר לקנות כמעט הכול דרך פייפל והמצב בישראל בהחלט מתקדם לכיוון זה בצעדי ענק.

השאר

הכלים האחרים מצריכים לעצור פעילות או התנהלות שוטפת, הם מסורבלים ו/או לא מקובלים בכל תחום או שרות. בדרך כלל מדובר בכלים ותיקים שאיבדו מהאפקטיביות שלהם ככל שהעולם התקדם לכיוון הדיגיטלי ובדגש על ראית העסקה השכיחה של הצרכן ו/או העסק הממוצע, אלו מהווים את עיקר השימוש בכלים הנ"ל(אם כי לאו דווקא בנפח).

ביטקוין כמעט בן 6 (בזמן כתיבת שורות אלו)

ביטקוין הוא המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון והפופולרי ביותר, מטבע שהגיח לעולם בפועל בינואר 2009 ומאז הוא צובר תאוצה. הפיתוח השוטף נעשה ע"י קבוצת מתכנתי ליבה בשיתוף מלא עם קהילת המטבע באופן שיטתי ומדורג, בלי זעזועים ובצעדים קטנים, יש כמובן לזכור שזו מערכת פיננסית המגלמת שווי של מיליארדים ולכן ההתנהלות היא כאמור שיטתית, אחראית, הדרגתית אבל כתוצאה מכך איטית, מאוד איטית. בנוסף, סדרי העדיפויות (מהיכרותי את התחום ואת המפתחים) הם אבטחת המערכת וחסינות הקוד, היום כמעט 6 שנים אחרי ונכון לזמן כתיבת שורות השימוש המעשי ביטקוין הוא רחוק מלספק ועוד יותר מכך מלהתחיל להוות אלטרנטיבה אצל המשתמשים הטכניים ובוודאי אצל אלו שלא (ע"ע המעגל השלישי). לא בכדי משתמשי המטבע הנ"ל הם משתמשים טכניים בעלי ידע נרחב בתחום הדיגיטלי (מאמצים מוקדמים). המטבע בפועל בסכמה של להיות תקוע בתחום ההשקעות. אף אחד עוד לא הצליח להסביר מה זה ביטקוין בכמה משפטים שיובנו ע"י השומע החדש (עיתון טיים העריך שייקח לפחות עוד 10 שנים עד שהתחום כולו יוסבר באופן ברור ופשוט) לכן הדרך לשימוש מעשי ונוח לא נראית באופק, כיום השימוש ביטקוין הוא מסובך, הבא נבחן זאת ע"י הדוגמה לעסקה השכיחה שתוארה מעל אבל במקום כרטיס אשראי נעשה שימוש ביטקוין.

 1. חובה גישה לאינטרנט
 2. דרישת תשלום מהמוכר והכנת קוד QR בכדי שהלקוח יוכל לסרוק
 3. הגשת הקוד הנ"ל ללקוח לסריקה (על המסך או מודפס).
 4. הלקוח סורק ומאשר את התשלום

בנקודה זו קיימת בעיה מהותית מכיוון שאין שווי מוסכם וקבוע ביטקוין, הערך נקבע ע"י מסחר בין המשתמשים ובמטבעות דיגיטליים ישנם יותר מכמה זירות מסחר, כלומר בזירת מסחר X ביטקוין שווה 600$ ובזירת מסחר Y ביטקוין שווה 635$, לכן עוד לפני העסקה על הלקוח להסכים עם השווי אותו בעל העסק בחר לאמץ.

 1. בעל העסק צריך לשייך את התשלום ללקוח.
 2. המתנה…אומנם אישור ראשוני נעשה בטווח של שניות אך אישור סופי נעשה בממוצע של 10 דקות ובעסקאות גדולות רצוי להמתין לכמה אישורים.

למעשה בשלב זה המערכת מחייבת שהלקוח יישאר במקום זמן ממוצע של 10 דקות ובעל העסק צריך לוודא שאכן הלקוח נשאר…זו התנהלות לא מציאותית ובלתי מתקבל על הדעת בכל הקשור לכלי פיננסי בשימוש המוני [2].

סיכום

מכשיר פיננסי גאוני ובוודאי ההמצאה החשובה ביותר במאה הנוכחית נכון לזמן כתיבת שורות אלו ולא רק בתחום הפיננסי (בעיקר רעיון שרשרת הבלוקים). ביטקוין מסורבל, קרוב ל 6 שנים עברו (נכון לזמן כתיבת שורות אלו) מאז יציאתו לאור באופן מעשי (התאוריה פורסמה עוד ב 2008) ויכולות השימוש כלל לא קרובות לסטנדרט מעשי כלשהוא, קשה להסביר מה זה ביטקוין ועוד הרבה יותר מכך לשכנע או להסביר למה כדאי לכולנו לאמץ אותו כשיטת תשלום עדיפה שהיא כאמור אכן כזו בכל פרמטר חוץ מהפרמטר המעשי הכי חשוב-נוחות וקלות.

ב 2013 קמו מספר לא מבוטל של חברות הזנק (סטרטאפ) בניסיון לפתור את הנ"ל, כולם מצליחות לגייס מימון סבב אחר סבב, המשקיעים רואים את הפוטנציאל והוא אדיר שכן מי שיצליח לגשר על הפערים יהפוך לסטנדרט ודרכו או בעזרתו תעשה הפריצה להמונים ולהפיכת המטבע ושימושו לאלטרנטיבה ראויה. עד שזה יקרה ביטקוין בסכנה של עמידה במקום בעיקר בגלל הסרבול בשימוש.

הערות

[1] תהליך אישור סופי בכרטיס אשראי יכול לקחת שבוע למרות שהלקוח והמוכר רואים זאת מיד.

[2] בעסקאות עם סכומים נמוכים אין טעם לחכות שכן בכדי לבצע הונאה דרושה השקעה וידע נרחב ולא סביר שאלו יעשו בשביל סכומים נמוכים, בעסקאות עם סכומים גבוהים מומלץ לחכות 60 דקות בממוצע(6 אישורים).