בארנק, בכיס, מתחת למזרן או בכספת, ל"כסף הרגיל" יש נוכחות פיזית ועל כן קל להבין מה זה, קל למדוד אותו ויותר מכל קל לבטוח בזה. אבל, כסף בפועל הוא למעשה רק נייר או מטבע עם מספר מודפס/מוטבע, תוצר של הסכמה חברתית (או החלטה מערכתית כגון החלטת מדינה). הניירות ו/או המטבעות נוצרו במקור כתחליף להתנהלות עם מתכות נדירות ובעלות ערך כגון זהב וכסף, זהו הפתרון לאמצעי תשלום אחיד ונוח שבראיה לאחור יהפוך את המסחר לקל ופשוט. פתרון זה החל לפני כ 3,000 שנים לערך, למעשה אז נוצר הכלי הכלכלי שמלווה אותנו עד היום, כלי בעל חשיבות מכרעת בחברה האנושית, כלי שהשתכלל והפך למוסכמה בין לאומית עליה בנויה הכלכלה כפי שאנו מכירים אותה כיום ולא במפתיע אנו עדיין עושים שימוש בנייר ומטבעות ממתכת עליהם נקוב מספר המייצג ערך, פתרון זה במקור התבסס על ההבטחה/התחייבות שיש לאותם הניירות והמטבעות גיבוי (כלומר היה ניתן להמיר אותם חזרה לזהב) במידה ויעלה הצורך. במידה ומחזיק השטר רוצה במקום נייר שמודפס עליו מספר חתיכת זהב בערך זהה הוא יוכל לקבל זאת מהבנק בכול זמן שיחפוץ בכך. כיום לרעיון זה אין יותר משמעות מכיוון שבעשורים האחרונים הנפקת כסף כבר אינה מעוגנת בזהב (ע"ע תקן הזהב) ולכך משמעויות מהותיות ומרחיקות לכת.

עד כה הנ"ל מתאר ומתאים לתקופה שבין "המצאת הכסף" ועד ליום שמהפכת המחשוב והאינטרנט החלה, מהפכה הידועה גם כמהפכת המידע שינתה את העולם בו אנו חיים שינוי מהותי, בעולם חדש זה הצורך באמצעי תשלום רלוונטי הוא מתבקש ואפילו מתחייב אבל כפי שזה יסתבר כלל לא פשוט שכן איך יוצרים משהו חדש הבא למלא דרישות שלא היו קיימות קודם אבל כזה המעוגן בהוויה אנושית כגון נוחות מסחר ושימוש יום יומי? כיצד יוצרים כלי חדש שאת הבסיס שלו כולם יכולים להבין ולבטוח? על שאלות אלו ועוד כל מטבע/כלי פיננסי חדש חייב לענות באופן בטוח ומשכנע בכדי שמישהו יעשה את המעבר אליו ואכן הכסף הדיגיטלי כגון ביטקוין (בתצורתו הנוכחית) עושה זאת ובהצלחה מרובה בעזרת שילוב בין ההוויה היום יומית המעשית ובין עולם המספרים התיאורטי והמעשי, מחשבון פשוט ועד מתמטיקה גבוה, מכלכלה של "העולם הישן" ועד תחילתה של כלכלה חדשה, שילוב שבין עולם ממוחשב הקיים בזכות מספרים ע"ע בינארי ומנוהל ומפוקח ע"י אנשים, על ידנו, כולנו. שילוב זה הוא המפתח להצלחת ביטקוין, לייטקוין והמטבעות הדיגיטליים בכלל.

"רוב רובו של הכסף בעולם כיום מיוצג כרישום אלקטרוני בלבד בבנקים ובבורסות לניירות ערך…"

על פניו ובהמשך לנ"ל כסף לא יכול באמת להיות וירטואלי כי בסופו של דבר הוא קיים בכדי לעשות בו שימוש מעשי ולכן זה לא אפשרי שכן מדובר בהפכים…סבלנות נגיע לזה ממש עוד מעט. בכדי להבין מה זה וירטואלי בהקשר פיננסי צריך להתבונן על ההתנהלות הפיננסית של רובנו- בתמורה לעבודה אנו מקבלים משכורת שמועברת בין הבנקים, למעשה מועבר מספר שמייצג סכום בעל ערך-כסף, סכום שלנו ולשימושנו אתו אנו יכולים לעשות כרצוננו, למשל לשלם בעזרת כרטיס אשראי שמקושר לחשבון, הוראת קבע לתוכנית חיסכון, תשלום משכנתא או כל פעולה אחרת בעזרתה ניתן לנהל את הממון האישי. פעולות אלו לא ממש מוחשיות נכון? אנו פשוט מעבירים מספרים ממקום למקום ובדרך משלמים עמלות, לרובנו כסף מזומן הוא משהו "שיש בארנק למקרה ש.." ולא מעבר לכך, רובנו לא עושים פעולות מהותיות בעזרת מזומן. כסף הוא כאמור מוסכמה חברתית שלרובנו נראית הגיונית וברורה וזה נכון גם לכסף דיגיטלי, כבר מזה זמן שהפכנו את ההתנהלות הכלכלית שלנו לווירטואלית, כבר מזה זמן שרובנו עשה את השינויים בכדי להתאים את אורך החיים לעידן הדיגיטלי אבל המטבע, אמצעי התשלום נשאר בדיוק כפי שהיה מאז ומתמיד ולכך משמעויות מרחיקות לכת על הכלכלה בכלל והאישית בפרט, המטבעות עליהם אנו מסתמכים מייצגים כלכלה ישנה שאין לה את הכלים או את היכולת להתמודד עם הצרכים החדשים של העידן הדיגיטלי, בכדי שנוכל להתאים את המטבע (דולר, יורו, שקל וכו')  לשימושנו יש צורך בסדרה של המרות (העברות בין בנקים וחשבונות, אשראי, תשלומים, החלפות מטבע וכו') ועל המרות אלו אנו משלמים ביוקר, עמלות המצטברות לסכומים משמעותיים וכל מה שרצינו זה לשלם את הארנונה באינטרנט או לקנות חולצה במבצע…זו התנהלות מאוד מסורבלת ויקרה אבל לא מחויבת מציאות, למעשה היא תוצאה של הרגל ואי ידיעה שישנה אלטרנטיבה. בפעם הראשונה מאז התפתחות הכלכלה המודרנית קיימת אלטרנטיבה מעשית במקום הנכון ובזמן הנכון, לאלטרנטיבה זו קוראים מטבעות דיגיטליים והם העתיד הפיננסי של כולנו.