אם נעצור לרגע ונתבונן כיצד אנו מנהלים את חיינו הפיננסיים ניווכח לדעת שבהרבה "מקומות" אין לנו באמת שליטה על הנעשה, ככול שזה יכול להישמע מופרך בפועל אין לנו באמת שליטה גם בתחומים הבסיסים ביותר כגון חסכונות, השקעות, פנסיה וכו' לכן כדאי ואולי אף רצוי לבחון ולהבין כיצד זה קרה ואולי ההבנה תוביל לתחילתו של שינוי חיובי שכל כך נדרש. נתחיל במבט קדימה אל העתיד ושם נראה שהמצב הפיננסי של רובנו (למעט המשפחות שהמדינה בבעלותם) לא ממש ברור בלשון המעטה במיוחד בכל הקשור לפנסיה שהיא למעשה הביטחון הקיומי שלנו בזמן שאין ביכולתנו עוד לעבוד. רכיב פיננסי חשוב זה מוחזק ומנוהל ע"י חדלי אישים שלאורך השנים בהינף חתימה העבירו סכומי עתק להשקעות כושלות. אם ניסוח זה מרגיש לכם מוגזם אנא עצרו פה בכדי לעשות חיפוש ולבדוק מה קרה עם הפנסיות של עם ישראל מסוף שנות ה- 70 של המאה הקודמת ועד היום. נחזור "לניהול" הפנסיות, אז כשהמספרים מספרים את הסיפור האמתי המדינה נקראת להתערב והפתרון הכמעט קבוע של המדינה הוא העלאת גיל הפנסיה ובעשור האחרון נכנסה "הברקה" חדשה לארסנל הפתרונות של המדינה והוא העברת כל האחריות על הפנסיות וניהולם לסקטור הפרטי, המשמעויות לכך הן מטרידות ביותר ויבואו לידי ביטוי כבר בעתיד הקרוב. המדינה למעשה שחררה עצמה מכל אחריות על הביטחון הפיננסי הפנסיוני של אזרחיה.

נכון להיום בשיטה הקיימת איננו יכולים לעשות דבר בנדון, אין לרובנו שום סוג של שליטה או בחירה כיצד לנהל את הפנסיה, זה לא בידיים שלנו. אם הפנסיה נראית רחוקה הבא נבחן את יכולות השליטה הפיננסיים הפשוטים יותר , למשל רובנו אינו יודע בכמה עמלה נחויב ע"י חברת האשראי או ממה מערך העמלות של אותה חברה בנוי והאם הוא בכלל חוקי, רובנו לא יודעים כמה עמלות שילמו לבנק בחודש האחרון או לפניו או בכלל, רובנו לא יודעים כמה מס ישולם על השקעות, רובנו לא יודעים כמה בפועל יישאר נטו מההכנסה החודשית, רשימת הנוגסים ארוכה והדרך אל הממון קלה מאוד, הסיבה לכך שרובנו לא יודעים היא לא ממקום של חוסר אכפתיות, המערכות הנ"ל כל כך מורכבות שקשה לעקוב ולהבין בדיוק שלב אחר שלב על מה העמלות וממה מורכב הסכום שלהם, למי יש כוח לאחר יום עבודה לשבת לבדוק ולנסות להבין על מה, כמה ולמה? למי יש כוח להתמודד עם מענה קולי ואין ספור תפריטים בניסיון לבדוק? האם יש מה לעשות בנדון?

כל הכתוב עד כה אינו תאוריה אלה תיאור מתומצת של המציאות הכלכלית הקיימת (בישראל ובעולם המערבי), נכון זה מטריד ואפילו מעצבן אבל ישנו אור בקצה המנהרה שלא היה קיים עד לפני כמה שנים אך לפני שנפרט את האפשרויות הגלומות בו יש לך/לכם החלטה לעשות, או להרים ידיים ולומר זה המצב ועם זה נחיה או להבין שזו השיטה אבל יש מה לעשות ואפילו אין צורך "לשבור את הכלים", אז בראש ובראשונה ולפני פרוט האלטרנטיבה זה הזמן לפתוח מסמך אקסל ולפרט בדיוק רב מאוד את כל ההוצאות כולל עמלות ולבצע השוואה עם מה שנלקח בפועל. עצה, במקום לבזבז שעות בטלפון בכדי לקבל החזרים (אכן כן, יהיו החזרים) העלו כל פניה בכתב והשתמשו בדוא"ל או בשרותי פקס חינם שישנם ברשת. אתם עומדים להיות מופתעים מאוד כמה כסף "נעלם" לכם ובאיזו קלות.

האלטרנטיבה לשיטה הכלכלית הקיימת

כסף שאינו תלוי במערכות הפיננסיות הקיימות, כסף דמוקרטי אמתי. יש לו יתרונות ויש לו חסרונות כמו לכל דבר בחיים, זו לא תרופת פלא או קסם, אין פה "התעשרות מהירה" וכו' אם חשבת ככה אתה במקום הלא נכון. מה שיש פה זו אלטרנטיבה אמתית ומוכחת למצב הבלתי נסבל בו לנו אין שליטה אמתית על הממון שלנו, יש פה אלטרנטיבה אמתית ומוכחת לכל הכתוב למעלה וזו המהפכה האמתית – החזרת השליטה הפיננסית לאזרח, לכם, לך, לכולנו. היכולת לעשות כל מה שאנו רוצים (לקנות, למכור, לסחור וכו') בלי להשתמש במכשירים הפיננסים הקיימים, היכולת להחליט ולבצע! זו מהפכה חברתית תרבותית נדירה, יש לנו את המזל להיות חלק ממנה שכן היא בתחילת דרכה. ברוכים הבאים למהפכת הכסף הדיגיטלי ולאלטרנטיבה לשיטה הקיימת.