השקעה לטווח ארוך משמעותה אפיק חיסכון של לפחות 15 שנים. זו השקעה חשובה וחיונית שנועדה להבטיח ממון זמין בהמשך הדרך, בדומה לרעיון של קופת הגמל ו/או קרן פנסיה אך בשונה מאוד מהם באופן הניהול והשליטה מכיוון שבין היתר אין עמלות, אין צורך להתחייב על מסלול לשימוש בתום תקופת ההשקעה( כקצבה חודשית / סכום חד פעמי), אין מינימום זמן או סכום, אין נקודות יציאה, אין קנסות, אין אותיות קטנות ואין את הבירוקרטיה האופיינית לשיטה קיימת. בכול הקשור למטבעות דיגיטליים הממון שלכם תמיד באחריותכם ובשליטתכם בלבד וזמין 24/7 מכול מקום בעולם. השקעה נבונה ומוצלחת חייבת להיעשות על-פי תכנון מראש המתחשב ביכולות ובמטרות שלמענן נעשית ההשקעה.

לא במקום אלא בנוסף

תעריף הכניסה להשקעה בביטוקין(Bitcoin) ביחס לפוטנציאל התמורה הוא חסר תקדים ונדיר מאוד ולכן הוא מהווה אפיק אטרקטיבי להשקעה וחיסכון. בנוסף, כאשר בוחנים מקרוב את הביצועים שלו במשך השנים ניתן להניח בסבירות גבוה של ודאות שערכו יעלה שכן בטווח של 5 שנים ביטקוין(Bitcoin) עלה משווי של 0$ עד לשווי של 1242$ למטבע ואז צנח לממוצע של 500$ למטבע. כלומר, בהחלט צפויה נפיצות גדולה אך למטרת ההשקעה לטווח ארוך זה לא באמת חשוב, הכיוון לאורך זמן הוא בבירור מעלה.

סכנות

המקרה הקיצוני ביותר הוא התרסקות, קיימת אפשרות שההשקעה תתמוסס ברוח הדיגיטלית וזו אפשרות שנכונה גם לשקל, לדולר, ליורו ו/או לכול מכשיר ואפיק השקעה אחר. בתחום המטבעות הדיגיטליים השליטה נשארת אצל המשקיע שבאפשרותו לבצע פעולות באופן מידי ושלא כמו בשיטה הקיימת בה הממון בידיים זרות ואפשרויות הניהול מוגבלות ו/או לא קיימות. בכדי לצמצם את החשיפה נבחר במטבע חזק שכבר הוכיח את יציבותו, בזמן כתיבת שורות אלו קיימים כמה אך אנו נתרכז בחזק והמוכר מכולם והוא כמובן ביטקוין(Bitcoin). הסיבה היחידה שבגינה הוא עלול להתרסק היא החלטה של תאגיד חזק או מדינה לעשות זאת באופן יזום, נכון לזמן כתיבת שורות אלו זו אפשרות תאורטית ומעשית, אומנם היא לא סבירה, אבל עדיין צריך להפנים שהיא קיימת. יחד עם זאת ככל שעובר הזמן היכולת המעשית הופכת ללא רלוונטית.

איך להשקיע בביטקוין(Bitcoin) לטווח ארוך שלב אחר שלב

***וידאו***

  1. ארנק ו/או כתובת

מכיוון שאנו לא עושים שימוש בשרותים של בנק או חברת ביטוח עלינו להכין "מקום" לאכסון וניהול ההשקעה. בכדי לאכסן ולנהל ביטקוין יש צורך בכתובת(מספר ייחודי המשמש ומתפקד בדומה כתובת דוא"ל). את הכתובת ניתן ליצור באופן אוטומטי, אפשר גם(לא חייב) לנהל כתובת דרך תוכנה/שרות הנקרא ארנק דיגיטלי שזה למעשה ממשק משתמש נוח לניהול מספר לא מוגבל של כתובות. לכן השלב הראשון הוא ליצור כתובת בה נוכל לאכסן ביטקוין, לבחירתכם מספר דרכים לעשות זאת, בחרו את הנוחה לכם ביותר:

  1. הפקדה, קנייה והעברה

בשלב זה ברשותכם כתובת אליה ניתן לשלוח מטבעות, הכתובת תתחיל בספרה אחת והיא תראה דומה לזה: 1MCJ4tXEMmEJWouvGyC57Bp4Quw6eiAxpz ( ברשת ביטקוין), בשלב זה אנו נרצה להכין ולהעביר סכום כסף(₪, $ וכו') בכדי לקנות בעזרתו מטבעות ביטקוין.

  1. להעביר את המטבעות לכתובת/ארנק חיסכון שלכם.

בשלב זה ברשותכם מטבעות ביטקוין הנמצאים בכתובת/ארנק דרכו עשיתם את תהליך הרכישה, את המטבעות נרצה להעביר לאכסון לטווח ארוך לכתובת אותה יצרנו בסעיף 1 יחד גם גיבוי בכמה עותקים/מקומות.

  • כיצד להעביר ביטקוין לארנק נייר.
  • כיצד להעביר ביטקוין לאכסון דיגיטלי(לא על המחשב האישי).
  1. להפקיד ולבדוק

  • כיצד להפקיד עוד לאותה הכתובת בתדירות לבחירתכם.
  • כיצד לבדוק שאכן נעשתה העברה ומה היתרה.

זכרו, אין שום דרך לשחזר את מידע, שימרו אותו מאובטח בכמה מיקומים שונים וחתום במעטפה(בתוך ספר, בכספת, אצל סבתא העיקר לא כולם במקום אחד) או בשרותי רשת כגון גוגל דרייב(Google Drive), דרופבוקס(DropBox), חשבון מייל שלא בשימוש שוטף וכו' מומלץ מאוד להוסיף הוראות איך ומה לעשות במקרה שלא תהיו פה לעשות זאת…

לסיכום

הרעיון להשקעה הנ"ל הוא לטווח ארוך, כלומר, 15 שנים ומעלה. "לקנות ולשכוח", השקעה פסיבית לגמרי מתוך הנחה מבוססת שהערך יעלה. פוטנציאל התמורה הוא אדיר ואין שני לו אך עדיין ישנם סכנות כמו בכל השקעה אחרת. אומנם תהליך הביצוע הוא מעט מורכב אבל בתמורה יש למשקיע שליטה מלאה בכול זמן ומכול מקום. חשוב מאוד לאכסן את המטבעות באופן מאובטח ורחוק מידיהם של האקרים וגנבים אחרים וכמובן לגבות את המידע בכמה מקומות שונים. ולא פחות חשוב מכך אל תתרשמו מנפילות או עליות חדות זו ריצה למרחקים ארוכים. בהצלחה!