העלייה המטאורית בפופולריות של המטבעות הדיגיטליים והאימוץ המאסיבי של משתמשים חדשים שהחל בחצי השני של 2017 ועודנו מתגבר בזמן כתיבת שורות אלו יש גם צד אפל ומסוכן. במידה ואתם חדשים בתחום ו/או חושבים להיות חלק ממנו ולעשות את המעבר מכסף "רגיל" לכסף דיגיטלי כגון ביטקוין, לייטקוין ואחרים כדאי שתקראו היטב את הכתוב מטה.

בסיכום שנת 2017 כתבנו את הפסקה הזו אודות ההונאות

" כמו כל מוצר פיננסי בעל פרופיל גבוה גם מטבעות דיגיטליים צפויים להוות קרקע לנוכלים והונאות, מדוע? הרבה אנשים רוצים להצטרף כי הם שמעו שזה כסף קל (זה לא), קראו כותרת בסגנון המטבע שעלה ב 5,341% בשנה וכו' ולכן ניתן להעריך בסבירות גבוה שיהיו נוכלים שינצלו את זה וימכרו ביטקוין בפינת רחוב כמובן בלי שום כיסוי, הכינו את עצמכם לכותרות בסגנון הונאת הביטקוין הגדולה וכו"

לא חשבנו שכבר בחודשיים הראשונים של 2018 נהיה עדים לכמות כזו גדולה של ניסיונות הונאה בארץ ובעולם, תחום המטבעות הדיגיטליים עומד אל מול גל מאסיבי מאוד של הונאות, להלן כמה מן הבולטים וכיצד תשמרו על מטבעות שלכם באופן בטוח.

קורסים

אם אונליין או במכללת שקר כזו או אחרת, המון פרסום בנושא והמון "באזז" מזויף שאינו יותר מניסיון שפל לרכב על הפופולריות והסקרנות הבריאה של האנשים. אומנם ישנם מיזמים לגיטימיים ואמתיים שמתאימים למי שאינו מעונין ללמוד בעצמו, אנו מברכים על כל מיזם כזה שמספק תמורה מקצועית ונכונה אבל על כל אחד כזה ישנם בממוצע 5 (בישראל, כן ספרנו) שהם קשקוש גמור ולא יותר מניסיון להוציא מאנשים תמימים כסף בתמורה לכלום ושום דבר. בשורה התחתונה כל הקשור למטבעות דיגיטליים זמין לכם בחינם.

רכישת מטבעות דרך צד שלישי

חברות ומיזמים כאלו ואחרים שמבטיחים לרכוש בשבילכם מטבעות דיגיטליים הם הונאה. חד וחלק! רק תעבירו להם כסף והם כבר ירכשו בשבילכם ביטקוין…הגם אם באמת יש חברה שעמדה בהתחייבות שלה וסיפקה את השרות, עצרו עכשיו ותעבירו מיד את המטבעות לארנק שאתם ורק אתם פתחתם אחרת המטבעות שלכם הם לא באמת שלכם למרות ששילמתם עליהם. בכדי לרכוש מטבעות דיגיטליים אינכם זקוקים לאף אחד, לרשותכם מדריכים מאוד מפורטים, קראו וצפו שוב ושוב עד שתרגישו מספיק בטוחים לעשות זאת בעצמכם וגם אז תתחילו בסכומים קטנים.

בורסות החלפה

ישנם מאות בורסות החלפה בהם תוכלו להחליף בין מטבעות ו/או לרכוש מטבעות חדשים בעזרת העברה בנקאית, ויזה וכו'. בישראל יש בורסה אחת ותיקה: bit2c אין אנו ממליצים או מזהירים על אף אחת בחו"ל או בישראל. שימו לב שאתם עושים את הפעילות שלכם באתרים אמתיים ולגיטימיים, כבר בכתובת חייב להיות https. לאחר הרכישה העבירו מיד את המטבעות לארנק שרק לכם שליטה עליו, הגם אם אותה בורסת החלפה היא לגיטימית תמיד יש סיכון לפריצה והיו המון המון מקרים כאלו. בנוסף, ישנם "בורסות" החלפה שנראות מקצועיות לגמרי וברמה גבוה מאוד אך הם הונאה, הימנעו מהם, בדקו שוב ושוב את אותה הבורסה בחיפוש פשוט, בפייסבוק, טוויטר, רדיט והיכן שאתם יכולים כולל תשומת לב לכתובת בדפדפן (https).

אתרי מראה, חשבונות פייסבוק, טוויטר וכו'

בדומה לתיאור מעלה בחודשים האחרונים צצו להם מאות (בעיקר למטבעות הפופולריים) אתרי מראה פקטיביים, הם נראים כמו המקוריים, הם מתפקדים כמו המקוריים אך הם לא, אלו אתרים שכל תפקידם לקשר למקורות מהם ניתן יהיה לגנוב למשתמשים את המטבעות: קישורים לתוכנות ארנק שיעבירו אוטומטית את המטבעות שלכם לאחר ההפקדה, תוכנות אלו נראות ומתפקדות ממש כמו המקוריות אך עם יכולת מוסתרת לשלוט אוטומטית מרחוק. כמו גם בורסות החלפה ואתרים כאלו ואחרים שכל תפקידם הוא הונאה. חשבונות פייסבוק "רשמיים", חשבונות טוויטר ועוד-שימו לב היטב היכן אתם גולשים ובמה אתם משתמשים ומהיכן אתם צורכים מידע.

מטבעות אלטנטיביים (אלטים/ Alt.Coins)

אלטים הינו שם כללי לכל המטבעות שהם לא ביטקוין, למשל לייטקוין (Litecoin), נאנו (Nano) ועוד אלפים נוספים חלקם לגיטימיים וחלקם הונאה, החלטתם להשקיע במטבע חדש? נהדר! בדקו את האתר, טוויטר, פייסבוק ומקורות מידע בלתי תלויים ואמינים. המון מטבעות משווקים כדבר הבא! עם הבטחות מפה עד שום מקום ולמעשה מפמפמים אותם בכדי להעלות את הערך ואז נפתרים מהכול-יש ממש קבוצות מאורגנות של התהליך הזה שנקרא בלועזית Pump and Dump.

ארנקי חומרה

תחום שצובר תאוצה ובדרך כלל מוצג באופן מאוד מקצועי ומבטיח לספק פתרון בטוח לאחסון מטבעות. אומנם חלקם אכן לגיטימיים אבל עצם הרעיון הוא חוסר הבנה בסיסי מאוד בכל הקשור למטבעות דיגיטליים ואנו ממליצים לכם להימנע משימוש בארנקי חומרה. כסף דיגיטלי הוא כמו מזומן, חד וחלק. המרחק בין המטבעות שלכם המאוחסנים בארנק חומרה לבין היעלמותם בכל זמן נתון הוא לא יותר מכמה שורות קוד בתוכנת הארנק חומרה, אפילו אם החברה שמייצרת את ארנק החומרה לגיטימית מספיק מתכנת אחד נוכל וכמה שורות קוד והמטבעות שלכם ייעלמו וזה כבר קרה.

דיסאינפורמציה ו FUD

הממסד הפיננסי המסורתי: מדינה, בנקים, חברות אשראי, ביטוח וכו' בהתקפה חריפה על כלל המטבעות הדיגיטליים (מטבעות קריפטוגרפים) וביטקוין בראשם וזאת מסיבה ברורה בהחלט שכן הכסף הדיגטלי הופך אותם ללא רלוונטיים ומחזיר את הכוח חזרה למשתמש, כל משתמש ולא רק טייקונים. הכירו מושג ותיק ושגור מתחום המטבעות הדיגיטליים והוא FUD, ראשי תיבות של Fear Uncertainty and Doubt, מדוע החלטנו להוסיף את הסעיף הזה במאמר על הונאות? ובכן המידע שמגיע ממקורות "רשמיים" הוא בהחלט הונאה אומנם פה לא מנסים להגיע אל המטבעות שלהם באופן לא חוקי אבל כן מנסים להפחיד אתכם לבצע את המעבר, להחזיק ולהשתמש. קחו את זה כמו שזה-רעש של ממסד פיננסי שלא רואה את העתיד ולא יודע או מוכן להתאים את עצמו. רעש ותו לא.

ICO

פרוש ראשי התיבות: Initial Coin Offering שזה למעשה שלב ההשקעה הראשוני הדרוש בכדי לייצר מטבע חדש, מיזמים חדשים וחלקם מבטיחים מאוד! למשל מטבע TON של האפליקציה טלגרם וצפוי לצאת במרץ 2018 מייזמים מעין אלו זקוקים לכסף בכדי לצאת לדרך בדיוק כמו סטארטאפ לכן הם מציעים לציבור כמות מטבעות אותם יהיה ניתן לרכוש כבר בשלב הרעיון כאשר הערך בשלב שזה כאמור שלב ה ICO הוא נמוך ולמעשה אפסי אבל ככל שהפרויקט מתקדם כך גם השיווק וההתעניינות של הציבור, בדרך כלל ובמידה והוא אכן בעל פוטנציאל ערכו עולה למרות שהוא לא קיים עדיין…אבל כאשר הוא כן יוצא לציבור הרחב ומתחיל להיסחר הערך שלו צפוי לעלות (זו הכוונה לפחות) אז המשקיעים הראשונים אלו שלקחו סיכון ורכשו את המטבע בשלב ה ICO צפויים לתמורה נאותה על ההשקעה שלהם. נניח שרכשו 10,000 מטבעות לפי עלות של 0.001$ למטבע, הם השקיעו סה"כ 10$ אך שהערך של אותו המטבע יעלה נניח ל 1$ הם כבר מחזיקים מטבעות בשווי של 10,000$…תחום מרתק שנפרט עליו באתר, אך בינתיים כדאי מאוד להיזהר, למשקיעים אין שום בטחון על ההשקעה, המון מיזמים כאלו גייסו כסף מהציבור ונעלמו לפני ההשקה במכוון, זהירות.