06/04/2014

מייק הרן Mike Hearn מהנדס תוכנה מומחה לביטקוין ו Cryptocurrencies בראיון מיוחד לכסף דיגיטלי  digitalmoney.co.il

תרגום מאנגלית

מייק שלום, תודה שפינת את הזמן בכדי לקיים את הריאיון הזה, ברשותך נעבור מיד לראיון עצמו.

1. מה שנת 2014 תהיה בשביל הביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים?

אני חושב שזו תהיה שנה של התקדמות חיובית של טכנולוגיית הבסיס. אני מצפה לכך. המון הכנות נעשו ב 2013, הכנות שיתחילו להבשיל השנה במיוחד למשתמש הקצה. אני מדבר על דברים כגון אבטחה ושימושיות. יהיה יותר קל להשתמש בטכנולוגיה תודות לתחרות חזקה בתחום הארנקים הדיגיטליים. הולך להיות קשה לגנוב או לאבד ביטקוין.

2. האם ביטקויין ומטבעות דיגיטליים אחרים במלחמה עם התאגידים הבין לאומיים?

אני לא אוהב את ההתייחסות לתחרות עסקית כאל מלחמה. ביטקוין לא יוצא למלחמה כנגד התאגידים. אני מקווה שהתאגידים לא יתחילו מלחמה בכלל ודרך החקיקה בפרט, אלה יעדיפו לקדם מוצרי תשלום משלהם.

3. האם ישנה דרך לשכנע ממשלות שביטקוין הוא לא אוייב? אם כן איך?

אנשים מפחדים ממה שהם לא מכירים. לכן הדרך לשמור על יחסים חיוביים עם ממשלות היא לוודא שהם באמת מבינים את התחום. ביטקוין(קרן המטבע) משקיע המון זמן בהסברת התחום לפוליטיקאים ובירוקרטים.

4. האם אפשר למנוע מקרה נוסף של זירת מסחר גדולה שנסגרת ככה פתאום כגון Mt.Gox?

כן, עם יותר ביזור בתחום שוק ההמרות, ביקורת, פעילות יותר מקצועית וכו'…האם הקהילה תעשה זאת אני לא יודע. אבל הדבר הקריטי ביותר מזווית הראיה שלי היא להפחית את התלות בשרותי המרה מרכזיים.

5. האם ישנם יותר מידי סוגים של מטבעות(coinmarketcap)?

כמות המטבעות היא שרירותית. אני מניח שכרגע יותר מטבעות נעשים מאשר השוק יכול להכיל, לכן הערך ההמרה של ביטקוין לדולר במגמת ירידה. בשלב כלשהו זה ישתווה.

מייק, תודה ששיתפת את הידע שלך עמנו.

כסף דיגיטלי www.digitalmoney.co.il

מקור באנגלית

Mike Hearn a software engineer specializing in Bitcoin and Cryptocurrencies in a special interview here on digitalmoney.co.il

Hello Mike,

Thank you for taking the time to do this interview, let's dive right in.

1. What will 2014 be for cryptocurrencies?

I think it will be a year of good progress for the base technologies. I'm looking forward to it. A lot of groundwork was laid in 2013 which will start to bear fruit for end users this year. I'm talking about things like security and usability upgrades. The core technology should get a lot easier to use thanks to strong competition in the wallet market. It should get much harder to lose your bitcoins or get them stolen.

2. Are (or will) cryptocurrencies in war with international corporations?

I don't like the "commercial competition as war" angles. Bitcoin is not going to war against any companies. Hopefully they will not start any kind of "war" e.g. through the legal system, but rather will just have the confidence to promote their own payment products.

3. Is there a way to reassure governments that Bitcoin is not an enemy?if so how?

People fear what they don't understand, so the best way to keep governments friendly is to ensure their understanding is really good. The Foundation spends a lot of time educating politicians and bureaucrats about these topics.

4. Is it possible to prevent the next Mt.Gox?

Yes, with more decentralisation of the exchange market, better auditing, more professional operations etc …. whether the community will actually do these things, I do not know. But the most critical thing from my perspective is to reduce our dependence on centralised exchanges.

5. Do we have to much 'coins'?(http://coinmarketcap.com/)?

The total amount of coins to be created is arbitrary. I guess right now more coins are being created than the market can absorb, so BTC/USD exchange rate is going down. At some point it will equalise.

Mike, thank you for sharing your knowledge to us.

Digital money | www.digitalmoney.co.il