הרחבת הפעילות העסקית דרך סל המוצרים והשירותים נמצאת ביסודו של כל עסק מצליח. הכלכלה תזזיתית, השווקים תנודתיים, התחרות אינטנסיבית והשינויים מהירים מאוד. באופן "מסורתי" הרחבת הפעילות כרוכה בשקעה כזו או אחרת בציפייה לתמורה מתאימה. אבל מה אם יש אפשרות להרחבת הפעילות וסל המוצרים שעסק מציע ללקוח ללא השקעה?

במידה והנך בעל/ת עסק כדאי שתמשיך לקרא. באפשרותך להטמיע שיטת תשלום חדשה ובכך לשמור על צעד קדימה מן המתחרים ולפתוח את הפעילות שלך לקהל יעד ושווקים חדשים!

ביטקוין מיישם טכנולוגיה די מורכבת, הבנת התהליכים הגורמים לו לעבוד אומנם מרתקים אך מיותרים בראיה של הטמעה ושימוש בפועל, לכן לא נתעכב על כך פה. אין צורך להבין את המתמטיקה, ההצפנה וכו' אלא כן חשוב לדעת שקוד המערכת מנוטר על ידי מיליוני משתמשים וחוקרים מכל העולם, מבחינת בטחון אין כלי פיננסי אחר הדומה לביטקוין. בסדרת מאמרים זו נתרכז בביצוע התהליך ההטמעה ומינוף היכולות החדשות שהטכנולוגיה הזו מציגה בראיה עסקית.

לפני שנתחיל כדאי קודם להכיר את הכלי הפיננסי החדש ששמו ביטקוין, אין צורך לצלול לעומק אך כדאי ומומלץ לדעת לפחות את הבסיס ולהפנים שזו מערכת שונה לגמרי מן המערכות הקיימות. להלן סדרת כתבות המפרטות באופן פשוט וברור מה זה ביטקוין: מה זה ביטקוין-סרטון קצר ולעניין בעברית | מה זה ביטקוין | 20 מושגי חובה על ביטקוין | מה עוד כדאי לדעת על ביטקוין | ביטקוין יתרונות וחסרונות

כיום זה די פשוט לאמץ תשלומי ביטקוין באופן פרטי ועסקי. בנקודת מכירה פיזית, אונליין, B2,B C2B וכו' עסק המאפשר ללקוחותיו לשלם במזומן, בצ'ק ו/או בכרטיס אשראי ייהנה מערוץ תשלומים חדש שישתלב היטב במכלול הנ"ל, ערוץ זה מאפשר ביצוע עסקאות באופן קל, בטוח ושאינו כבול לגבולות גיאוגרפיים ו/או מצריך המרות, בלי עמלות בכלל או עמלות מזעריות (זו בחירה ולא חובה), ללא עלויות הקמה ושאר בירוקרטיה המאפיינת את שיטות התשלום השכיחות.

10 סיבות למה צריך להטמיע ביטקוין כצורת תשלום כבר עכשיו:

1. עמלות נמוכות

עמלות ביצוע עסקאות בביטקוין (אין חובה כזו וזה תלוי באופי השרות שתבחר) נמוכות משמעותית מכל שיטת תשלומים אחרת ובמיוחד כרטיסי אשראי. עסקים קטנים ובינוניים מחויבים בעמלות שימוש, הקמה סליקה וכו' הרבה יותר מתאגידים גדולים להם יש כוח מיקוח שאינו קיים בעסקים קטנים יותר, מה שנחתך שם בסופו של יום מועבר לעסקים הקטנים והבינוניים שכאמור להם יכולת מיקוח מוגבלת. חברות האשראי מחייבות עסקים קטנים בין 1.6% ל 4.5% פר עסקה (תלוי בכרטיס ויכולת המיקוח) ולכך יש להוסיף "עמלות נסתרות" כגון הקמה, שרות, ביטולים, אחזקה וכו' החיסכון כפי שמראים המספרים הוא משמעותי וברור. לדוגמה עסק שסולק בסכום של 300,000ש"ח בשנה ההבדל יכול להיות בין עמלה של 3000ש"ח לעמלה של 12,000ש"ח (עמלות ישירות בלבד וללא עמלות נסתרות כפי שקיים בפועל בחברות האשראי).

2. מניעת הונאה ואבטחת מידע

ביטקוין באופן יחסי אנונימי מכיוון שאין חובה להזדהות ע"י שם, ת"ז וכו' ולכן אין אפשרות ליירט את המידע הזה כפי שקורה מפעם לפעם בתאגידים בין לאומיים שמאגר המידע שלהם נפרץ ומשמש להונאות וסחיטה. בנוסף, רשת מטבע ביטקוין היא חסינה לפריצה אם כי קיים סיכון תאורתי להפלתה אך בפועל הסיכוי לכך הוא כמעט אפסי.

3. אין ביטולים במעמד צד אחד

ההונאה הנפוצה ביותר בכרטיסי האשראי היא ביטול עסקה במעמד צד אחד ע"י הלקוח (הכחשת עסקה), עם פתיחת קריאה מעין זו ע"י הלקוח על בעל העסק להוכיח שהעסקה בוצעה כחוק, קרי עליו להמציא את הנספח עליו חתם הלקוח ו/או להוכיח בדרך אחרת שהלקוח אכן ביצע את העסקה, לעסק שמבצע עשרות ומאות עסקאות ביום המשמעות לכך היא שעות עבודה רבות וזאת במידה והוא בכלל מודע לתהליך שכן לא תמיד בעלי עסקים מודעים ומבינים את התהליך או בכלל עומדים בלוח הזמנים שחברת האשראי מקצה להם ואם זה לא מספיק חברת האשראי מחייבת אותם בעמלה על "הטיפול". מבחינה זו ביטקוין הוא כמו מזומן והלקוח אינו יכול לבטל את העסקה במעמד צד אחד. העלויות לחברות האשראי בגלל יכולת זו אם בתמימות ואם בהונאה היא מיליארדים ואלו בסופו של יום מגולגלים ומגולמים בעמלות שהם מחייבים עסקים שבלית ברירה מגלגלים אותם בעלויות המוצרים או השירותים אותם הם מספקים. ביטקוין כאמצעי תשלום מאפשר לבעל עסק להוזיל עלויות ללקוח ו/או להגדיל את הרווח.

4. תשלום ובמהירות

לעסקים קטנים ובינוניים תזרים זמין הוא קריטי מכיוון שעלויות האשראי גבוהות, שימוש בביטקוין כאמצעי תשלום משמעו בעלות על הממון במהירות שליחת מייל, ממש כמו מזומן, אין צורך לחכות לימי זיכוי האשראי ואין צורך להוסיף חברת סליקה ועמלות נוספות בכדי ליהנות מזיכוי מהיר יותר. בנוסף במידה ובעל העסק אינו מעונין לצבור ביטקוין ישנה אפשרות המרה מידית (ואוטומטית) לדולר/יורו ומטבעות פופולריים אחרים כולל זיכוי ישיר לחשבון בנק וכל זאת כאמור בעמלות מזעריות ובמהירות.

5. קלות קבלת תשלום מכל מקום בעולם

אחד החסמים הגדולים להתפתחות עסקים לשווקים בין לאומיים הוא המטבע. נכון, דולר הוא כביכול המטבע הבין לאומי אך המשמעות לכך שחלק גדול מן הצרכנים חייבים לבצע המרה לפני רכישה, ההמרה הזו נעשית באופן אוטומטי ונגבית עליה עמלה, הרבה בעלי עסקים ולקוחות פרטיים אינם מודעים לכך אך מבט קרוב בדוח הפעילות של כרטיס אשראי יראה עמלה על המרה במעמד קניה, למשל כאשר אנו רוכשים אונליין באתר בין לאומי בדולרים ברקע נעשית המרה ע"י חברת האשראי שמחייבת על זה כמובן עמלת המרה.

6. הטמעה מהירה

ביטקוין אינו מצריך לאמץ פלטפורמת תשלומים כפי שנעשה במכשירים הפיננסים האחרים, אין צורך בלרכוש מנוי, תוכנה, הקמה, לקבוע עם טכנאי, הגדרות וכו'

7. שיווק ויחסי ציבור

כיום ביטקוין הוא בחוד הטכנולוגיה והוא מייצג חדשנות פורצת דרך. חברות ענק הנמצאות בחוד הטכנולוגיה אימצו אותו כמכשיר פיננסי לכל דבר וענין גם בגלל היכולות המעשיות שלו וגם בגלל יחסי הציבור ופתיחת ערוץ לקהל יעד מעודכן ומודע שמשתף ומקדם את התחום. כיום קהילת המטבע היא קהילה מזמינה ותומכת וכך גם היחס לכל עסק חדש המטמיע את הטכנולוגיה הזו.

8. הנהלת חשבונות

לביטקוין הרמה הגבוה ביותר של שקיפות כמכשיר פיננסי וככלי תשלומים, ישנם דרכים רבות לנהל את הקופה/ארנק וכו' כולם נהירות ברורות ומפורטות (כפי שנראה בהמשך) בנוסף ארגונים ללא כוונת רווח יכולים גם לאפשר לציבור לראות כמה הם מקבלים בתרומות, ניתן לשתף את המידע אונליין בקלות.

9. לא ניתן לעיקול

המשבר הפיננסי של 2013 בקפריסין היה נקודת שבר בין הביטחון של האזרח במערכת הבנקאית והבהיר מעבר לכל ספק שגם שלטון דמוקרטי יכול להכניס את ידו לכיס האזרח ככל העולה על רוחו וזה יכול לקראת בכל מדינה אך זה לא יכול לקרות עם ביטקוין. הממון הוא בבעלותך בלבד, אין סמכות מרכזית השולטת עליו ואין שום דרך להגיע אליו ללא רשות.

10. חסין אינפלציה

מטבעות "רגילים" חשופים לאינפלציה מכיוון שממשלות יכולות להדפיס מהם כאוות נפשם, הערך כבר לא מעוגן בזהב, אם אין מספיק בכדי לשלם את החוב הלאומי הבנק המרכזי יכול פשוט להדפיס יותר. אם הכלכלה המקרטעת, הממשלה יכולה להזריק כסף חדש לתוך הכלכלה, אלו ועוד בסופו של דבר גורמים לאינפלציה. אינפלציה קשה לשליטה ומצמצמת כל כוח הקניה של האזרח. ביטקוין חסין אינפלציה שכן ידוע מראש כמה מטבעות יהיו ממנו (21 מיליון מטבעות ולא ניתן להדפיס ממנו עוד). מצד שני ביטקוין כן חשוף לדפלציה.

העולם השתנה מאז המהפכה התעשייתית ועד לעידן המידע הנוכחי. בעשור האחרון אנו עדים להתפתחות מואצת כמעט בכל תחום אך הכלים הפיננסים השכיחים נשארו כפי שהיו, זה רק הגיוני שאמצעי חליפין שלנו גם כן צריך וחייב להתעדכן. אנו עושים את המעבר לעולם דיגיטלי מקוון בצעדי ענק אומנם כיום אנחנו עדיין עוסקים במסחר פיזי אך לא רחוק היום שנרכוש מוצרים אותם נוריד כקובץ ונדפיס במדפסת תלת ממד, כסף דיגיטלי כגון ביטקוין קם מתוך עולם זה.