ביטקוין בפרט ומטבעות דיגיטליים בכלל מייצגים חדשנות פורצת דרך, התפתחות רעיונית וגאונות אנושית בעלת יכולת אמתית להוות אלטרנטיבה כלכלית איכותית. תחום פורץ דרך ודינאמי זה עושה שימוש במושגים חדשים שלרובם אין עדיין תרגום רשמי בעברית (חלק מהתרגום הוא חופשי ולא רשמי). להלן 20 מושגי חובה על ביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

1. ארנק דיגיטלי (Wallet)

ביטוי וירטואלי לארנק פיזי. תוכנה במחשב האישי, טל' נייד ו/או שרות צג ג' דרך הדפדפן/אפליקציה וכו' בעלת ממשק משתמש נוח דרכה ניתן לעשות שימוש מעשי במטבעות דיגיטליים. בנוסף, בתוכנה מאוחסן ומוצג כל המידע הרלוונטי לניהול פיננסי עצמאי (בדומה לניהול חשבון בנק אונליין).

2. בלוק (Block)

אשכול מידע המכיל, מאגד ומתעד כמות לא קבועה של עסקאות במטבע דיגיטלי לאחר ו/או במהלך תהליך אישור. אשכול זה הוא גם רשומה ציבורית בשרשרת של רשומות.

3. שרשרת בלוקים (Block Chain)

רשומה ציבורית המכילה את כל העסקאות שנעשו ברשת המטבע ומסודרת בסדר כרונולוגי. רשומה זו מורכבת מאשכולות של עסקאות. קרי בלוקים המקושרים בקשר מתמטי.

4. אישור (Confirmation)

עסקה שעברה תהליך עיבוד מוצלח. תהליך מלא ומוצלח כולל שיוך לבלוק וקישור הבלוק עם הבלוק שאושר לפניו.

5. כתובת (Address)

כתובת ביטקוין מתפקדת כמען כתובת דואר בעולם הפיזי או דוא"ל בעולם הדיגיטלי. זו האינפורמציה היחידה שיש לספק בכדי לקבל מטבעות.

6. מטבעות אלטרנטיביים (Alt.Coins)

כל המטבעות שהם לא ביטקוין אבל בנויים על טכנולוגיה דומה (Cryptocurrency)

7. כרייה (Mining)

ביצוע חישובים מתמטיים בעזרת חומרה ותוכנה ייעודיים בכדי לעבד עסקאות ולאבטח את רשת המטבע. העוסקים בכך (כל אחד יכול) מקבלים תמורת השקעתם עמלות ומטבעות חדשים. ביצוע מוצלח של התהליך מצריך השקעה כספית וידע טכני.

8. מאגר (Pool)

התאגדות של משתמשים בכדי לבצע כרייה יחדיו. כל משתמש בהתאגדות תורם כוח חישוב בכדי להגדיל את אפשרות הצלחת תהליך הכרייה ובכך את האפשרות לקבל את העמלות והמטבעות החדשים שהם התמורה והתמריץ לביצוע התהליך כולו. הסכום מתחלק בין שותפי המאגר לפי כוח החישוב שכל אחד מן המשתמשים תורם.

9. עמית לעמית (P2P)

הדרך הדיגיטלית לאגד יחד זרים בכדי לבצע עבודה משותפת. כל משתמש יכול להתחבר ישירות לאחרים לביצוע מטלה. קרי, עקרון הביזור. ברשת המטבע הדיגיטלי המשתמש משדר את העסקאות שביצע או שאחרים בצעו (מעביר הלאה) ולמעשה מבטל את הצורך בישות מרכזית כגון בנק.

10. קריפטוגרפיה (Cryptography)

ענף מתמטי המשמש במטבעות דיגיטליים בכדי לייצר אבטחה חסינה למניפולציות וחבלה המאפשרת לקיים מיזם פיננסי כגון ביטקוין.

11. בזבוז כפול (Double Spend)

כינוי לתרמית. כאשר נעשה ניסיון שימוש באותו סכום המטבעות הדיגיטליים לשני נמענים שונים באותו הזמן, ביטקוין הינו המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון שפתר את הבעיה ולמעשה חיסל את סוג ההונאה הזה.

12. היקף/גודל פונקציית גיבוב/תמצות (Hash Rate)

מדידת כוח העיבוד ברשת המטבע הדיגיטלי. מטבע דיגיטלי בנוי על קוד המצריך ביצוע פעולות מתמטיות מרוכבות המצריכות כוח חישוב מתאים. בכדי להעריך את המהירות הקיימת ו/או הנדרשת לביצוע תמצות . לדוגמה: 10 טרה Hash לשנייה = 10 טריליון חישובים לשנייה.

13. מפתח פרטי (Private Key)

קוד סודי המאפשר את הזכות להשתמש במטבעות למי שמחזיק אותו, קוד זה מוכיח בעלות.

14. מפתח ציבורי (Public Key)

מחרוזת מספרים ואותיות ציבורית המקושרת למפתח הפרטי (שניהם נוצרים יחד), מחרוזת זו למעשה הופכת לכתובת ביטקוין לאחר עיבוד ואליה ניתן לשלוח מטבעות (בדומה לאופן בו נעשה שימוש בכתובת דוא"ל).

15. חתימה (Signature)

רכיב מתמטי (קריפטוגרפי) המאפשר ליוצר אותו להוכיח בעלות. רכיב זה והארנק הדיגיטלי מקושרים יחדיו וכאשר משתמש מבצע עסקה מצורף הרכיב הנ"ל ומאפשר לכל רשת המטבע לבדוק ולוודא בעלות ללא גישה למפתח הפרטי.

16. סטושי נקמוטו (Satoshi Nakamoto)

שם העט של ממציא מטבע ביטקוין (Bitcoin). זהותו האמתית אינה ידועה ונכון לזמן כתיבת שורות אלו הוא אינו פעיל אונליין או בכלל בשם הנ"ל. קיימים מתחזים שטוענים שכן אבל אף אחד לא סיפק הוכחה ברורה עדיין.

17. סטושי (Satoshi)

כינוי לסכום הקטן ביותר שניתן לעשות בו שימוש ברשת ביטקוין, השווי שלו קבוע. 1סטושי = 0.00000001 ביטקוין.

18. BTC

קיצור הכינוי של ביטקוין כמטבע בדומה לדולר שניתן לכתוב בלועזית USD.

19. TOR

פרוטוקול ניתוב אנונימי המשתמש למי שרוצה להחביא את זהותו ברשת.

20. בלוק בראשית (Genesis Block)

הבלוק הראשון בשרשרת הבלוקים, בלוק מספר 0. הבלוק הראשון של ביטקוין שוחרר בתאריך: 03/01/2009 יחד עם ההודעה (ציטוט): "The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks"