לייטקוין הוא אחד המטבעות הבולטים ביותר בתוך בליל מטבעות חדשים וותיקים שמאחוריהם מערכת שיווק משומנת היטב, לייטקוין ותיק מאוד וכל קשר בינו לבין שיווק מוצלח הוא מקרי בהחלט, אז מדוע הוא משגשג?

לייטקוין נשען על קוד ביטקוין (כמו כל המטבעות שנוצרו לאחר ביטקוין) אך עם כמה שינויים חשובים שיוצר המטבע צ'רלי לי הבין עוד ב 2011 שיום אחד תהיה להם משמעות חשובה, שינויים שהופכים אותו ליעיל בהמון פרמטרים על ביטקוין אבל בהחלט לא במטרה להתחרות בביטקוין אלא כשותף משלים, מלווה לשימושים פחות "כבדים". רעיונית ומעשית זו ההחלטה שהפכה את לייטקוין למוצלח כל כך.

ברשת ליטקוין העסקאות מהירות יותר מביטקוין. זמן ממוצע של 2.5 דקות שזה מהיר ב 75% מביטקוין. בפועל עסקה מאושרת לאחר לפחות 6 אישורים ולכן לנ"ל משמעות גדולה מאוד בעולם תזזיתי בכלל וקריפטוגרפי בפרט. מטבעות רבים אחרים נכשלו (או יכשלו) מכיוון שזמני העיבוד קצרים מידי שכן לא רק זמן הפיצוח חשוב אלא גם הפצת האימות לשאר הרשת חשוב לא פחות שכן רק אז אפשר לעבור לעבוד על הבלוק הבא, המשמעות? הכורים לא מבזבזים זמן ואנרגיה מיותרים (בלוקים יתומים) שכן יש מספיק זמן (אבל לא יותר מידי זמן) לרשת להתיישר, לאשר ולעבור הלאה. החלטה זו עד כה הוכיחה עצמה כאיזון נכון בין אבטחה, מהירות ויעילות.

בהמשך ישיר לנ"ל הכמות המקסימלית של ליטקוין הינו 84 מיליון מטבעות שזה פי 4 מכמות המטבעות המתוכננת לביטקוין (21 מיליון) מדוע? שוב בכדי לשמור עם איזון כמותי תלוי זמן.

השינוי העיקרי הנוסף היה המעבר מ-SHA256  ל- Scrypt Cryptographic Hashing. שני אלו מייצגים דרכים שונות עבור הכורים כדי להוכיח את עבודתם, הראשון (SHA256) מצריך חומרה מיוחדת, כוח ואנרגיה משמעותיים מאוד. קרי, בפועל יותר ריכוזי. בהמשך להחלטה לא להתחרות בביטקוין אלא להוות שותף, מייסד לייטקוין בחר בתהליך מבוזר ו"קל" יותר בכל הפרמטרים מעלה. התוצאה? הכורים של ביטקוין כורים גם לייטקוין בלי הצורך להשקעה (משמעותית) נוספת. לכורים יש את האפשרות לספק שני לקוחות במקביל ולא זה על חשבון השני.

נכון לתחילת 2018 לליטקוין שווי שוק של מעל 13 מיליארד דולר והוא לא הכי מוכר או מיוחצן, לא בין שלושת המקומות הראשונים מבחינת שווי או נפח אבל בעל הקהילה הוותיקה והנאמנה ביותר מכל המטבעות לאחר ביטקוין ולכך ישנה משמעות חשובה בעולם המטבעות הדיגיטליים.

חדשנות

תחום נוסף שבו ליטקוין מצטיין הוא חדשנות. רשת המטבע בהובלת המייסד צ'רלי לי מאמצים ומטמיעים עדכונים בכדי להישאר תחרותיים וכפועל יוצא מהנקודות בהן ביטקוין מתקשה. למשל: אימוץ SegWit המאפשר להגדיל את כמות העסקאות שכל בלוק יכול להכיל (למעשה כפול ממה שקדם לזה), התוצאה היא חיסכון משמעותי באנרגיה ועיבוד מהיר של עסקאות קטנות כמו למשל רכישות בשווי של דולרים בודדים (עסקאות מיקרו) בלי הצורך לשלם עמלות. כמו כן רשת לייטקוין אימצה את השימוש ב Lightning שזה למעשה היכולת לצרף עסקאות קטנות לעסקאות גדולות בתהליך העיבוד ובכך (מעבר לסוגיית העמלות) למנוע עומס של הרשת בעיבוד "מסורתי" של מספר עצום של עסקאות מיקרו.

בנוסף, יכולת חשובה שתושפע באופן חיובי מהנ"ל האפשרות להיות חלק מתחום מאוד מתפתח המכונה- Atomic Swaps. קרי, היכולת להמיר מטבעות דיגיטליים (למשל ביטקוין לליטקוין) ללא הצורך לעבור בשירות צד שלישי.

פסיכולוגיה

רוב המצטרפים החדשים לתחום עושים זאת דרך מטבעות אלטרנטיביים (אלטים) בגלל הרצון/תפיסה לרכוש מטבע שלם, למרות שכמובן אפשר לרכוש ביטקוין בכל סכום עדיין ההמון רוצה לרכוש "מטבע שלם" ומכיוון שזה המצב וביטקוין הוא מחוץ להישג ידם של רוב האנשים אז הם מספקים את רצונם דרך מטבעות אלטרנטיביים כגון לייטקוין.

לייטקוין מבדיל עצמו ע"י שיפור הנוסחה של ביטקוין אבל כשותף נלווה ולא כמתחרה, הוא מטבע ותיק שהוכיח עמידות, יש לו קהילה גדולה מאוד והמייסד שלו עובד במלא המרץ על שיפורים (לקראת סוף 2017 הוא מכר את כל אחזקותיו במטבע בכדי שלא יהיה אפילו ספק שיש פה פרמידה ו/או הונאה כזו או אחרת). המיצוב של לייטקוין מדויק וזה הוכיח עצמו דרך אימוץ מאסיבי ע"י עסקים המקבלים ביטקוין ומוסיפים לייטקוין כצורת תשלום משלימה.