כאשר ביטקוין יצא לאור ב 2009 כמטבע הדיגיטלי הראשון הפרקטי יצא לאור גם קוד המערכת שלו, קוד פתוח אותו אפשר לבחון, לשנות וכו' וליישמו בפרויקטים אחרים, ככה למעשה התחילו המטבעות הדיגיטליים הנוספים, מטבעות אלו מכונים: alt coins (אלטרנטיביים או בקצרה "אלטים")  לייטקוין הוא הראשון לאחר ביטקוין וכמובן נשען על הקוד המקור עם כמה שינויים חשובים, מטה נפרט את הבולטים בניהם. לייטקוין הוכרז ב 2011 (13-10-2011)בכדי להיות ה"שותף" של ביטקוין ובידיעה שביטקוין הוא המוביל ויהיה כזה בעתיד. מעין היחס בין כסף (Silver) לזהב או האח הקטן של ביטקוין.

לייטקוין ביטקוין
כמות מטבעות מקסימלית 84 מיליון מטבעות 21 מיליון מטבעות
זמן ממוצע לאישור עסקה (פיצוח בלוק) 2.5 דקות זמן בממוצע 10 דקות בממוצע
אלגוריתמים Scrypt Hashing SHA-256
התאמת קושי פיצוח כל 2016 בלוקים כל 2016 בלוקים

כמות המטבעות המקסימלית

לייטקוין יהיו פי 4 יותר מטבעות מביטקוין. קרי, הוא "מחצב" דיגיטלי שכיח יותר.

זמן ממוצע לאישור עסקאות

רשת לייטקוין מעבדת עסקאות בזמן ממוצע של 2.5 דקות לעומת ביטקוין שלו זמן ממוצע של 10 דקות. המשמעות של הבדל זה בא לידי ביטוי ביותר בלוקים. קרי, נפח העסקאות ששרשת לייטקוין יכולה לעבד [1]. כאמור, לייטקוין נשען על מערכת הביטקוין וגם אותו "כורים" (מלשון כרייה) לעומת זאת, מערכת שלו עושה שימוש באלגוריתם שונה (Scrypt hashing) מביטקוין. בפועל שינוי זה שומר על הרשת יותר מבוזרת ולכן פחות חשופה להתקפות ומניפולציה. [2] בנוסף ביצוע עסקה ברשת לייטקוין זולה באופן משמעותי מביטקוין.

ותק וקהילה

כאמור לייטקוין הוא המטבע הוותיק ביותר לאחר ביטקוין (מדור המטבעות הדיגיטליים החדש) ויש למטבע זה רשת יציבה וקהילת משתמשים ועוקבים ענפה וותיקה. בעולם הכסף הדיגיטלי לוותק ולקהילה משקל גדול מאוד שכן אחרי הקוד חייב אמון בכדי שמיזם מעין זה יצליח ולייטקוין בהחלט זוכה לאמון כזה ולא רק מבפנים אלא גם מקהילות מטבע אחרות ובראשן ביטקוין.

המציאות מראה שרוב האנשים שנכנסים לעולם המטבעות הדיגיטליים מתחילים עם ביטקוין אך ככל שהם צוברים ותקן הם מוסיפים גם לייטקוין לרכישות שלהם בעצימות כזו או אחרת. לייטקוין לא "רוצה" (רשמית לפחות) ללכת ראש בראש עם ביטקוין למרות שיש כמה דברים שהוא עושה טוב יותר, הוא זוכה לאמון ומוניטין של "פחות נפיץ" מביטקוין ונהנה מהמיצוב שלו ככסף (Silver) לזהב, הוא כאן בכדי להישאר ונראה שיש לו עתיד חשוב בתחום המטבעות הדיגיטליים.

הערות

[1] החיסרון לכך הוא חשיפה לכמות גדולה יותר של "בלוקים יתומים" והתקפות בזבוז כפול.

[2] אחת המטרות של ליטקווין היא לשמור על כוח החישוב (בניה ופיצוח בלוקים) באופן מבוזר יותר מביטקוין.