הבלוק הראשון בשרשרת הבלוקים, בלוק מספר 0. ניתן לבחון את הקוד שלו כאן. נקודת ההתחלה, החוליה הראשונה בשרשרת. כל עדכון ורישום מידע מבלוק זה והלאה יעשה בעזרתו ובהסתמך עליו, בלוק זה הוא למעשה אבן הראשה של מיזם הביטקוין כולו, חשיבותו מכרעת וחשובה מאין כמוה לביטקוין שכן בלעדיו לא ניתן לקיים את המיזם. מפתח ביטקוין, מי שייצר את קוד המטבע בהחלט היה ער לכך וכבר בשלב המעשי הראשוני הוא הוסיף מידע לנו המשתמשים, מידע שאינו חלק מקוד טהור ממנו נבנה הבלוק, חשיבותו של המידע מתבהר ככל שעובר הזמן וככל שהמטבע נתון להתקפות דיסאינפורמציה מטעות מספקנים, ממסד ובעלי ענין. התוספת לקוד הוא משפט המורכב מתאריך, מקור ותוכן (ציטוט), הנ"ל הוכנס לפרמטר של בסיס המטבעות (Coinbase). להלן המידע שהוכנס – המשפט כולו:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

מקור המשפט: (עמוד ראשון): London Times

תאריך: 03/01/2009

ציטוט: "Chancellor on brink of second bailout for banks"

The Times 03/Jan/2009

הציטוט הוא חלק ממאמר המבליט את חוסר היציבות הפיננסית בגלל התנהלות כושלת של המערכת הבנקאית. מערכת שביטקוין מהווה לה אלטרנטיבה.

מעבר לכל ספק

אומנם המתואר מעל ספציפי למטבע ביטקוין אבל הרעיון והביצוע השפיעו ומשפיעים על התחום המטבעות הדיגיטליים כולו, מטבעות אחרים עושים שימוש דומה בכדי להוכיח מעבר לכל ספק שהבלוק הראשון הוא באמת הראשון ומנקודה זו והלאה אפשר לבנות עליו בביטחון מלא, הוא הבסיס, החוליה הראשונה בשרשרת. כל אפשרות נוספת או אפילו ספק בכך לא יאפשרו לקיים מיזם פיננסי מעין זה.

שרשרת בלוקים

יוצר המטבע לא הסתפק בכך, בכדי להסיר כל שמץ של ספק הוא מנע מעצמו את השימוש במטבעות שצורפו לבלוק הראשון. ממציא המטבע, מי שיצר את המערכת ופרסם אותה ברבים, מי שהמציא, פרסם ופיצח את הבלוק הראשון, מי שיש לו את כל הלגיטימציה ליהנות מפירות עבודתו בנה את המערכת בצורה כזו שאת המטבעות שצורפו לבלוק הראשון אותו הוא צפוי לפצח ולקבל לא יהיה ניתן לבזבז (חלק אומרים זה קרה בטעות, מהכרות התחום, אופייו והנפשות הפועלות בו זה בהחלט מכוון). מעשה זה מבליט את העקרונות עליהם נבנה המיזם כולו: חופש הזדמנויות שווה לכולם, דמוקרטיה אמתית, ביזור ושיתוף. כבר בפסקה הראשונה במאמר המקורי של סטושי נקמוטו כתוב (תרגום חופשי): "גרסה שיתופית טהורה של כסף אלקטרוני תאפשר לשלוח תשלומים מקוונים באופן ישיר מצד אחד לשני בלי הנטל הכרוך בשימוש במוסדות כספיים (פיננסים)". ואכן מערכת הביטקוין כולה, הבלוק הראשון והפעולה הראשונה הלכה למעשה היא שיתופית טהורה וכל מה שיבנה על כך יעזור לקיים את האלטרנטיבה לנטל הכרוך בשימוש במוסדות כספיים כגון בנקים וחברות אשראי. ואם זה לא מספיק ברור להלן עוד דוגמה הקשורה למשפט שצורף לבלוק ומבהירה היטב את השוני בין המערכות, בתרגום חופשי משמעות המשפט הינו שהבנקים על סף הצלה (ע"י המדינה) בכדי למנוע את קריסתם.

הידעת?

digitalmoney.co.il

דמוקרטיה ושוויון מעוגנים בקוד

העקרונות עליהם נבנה מייזם ביטקוין: חופש הזדמנויות שווה לכולם, דמוקרטיה אמיתית, ביזור, שיתוף ועוד. אלו בין היתר מעוגנים בקוד ואפוי המערכת

מידע נוסף על בלוק בראשית

  • 2009-01-03 בשעה 18:15:05 הבלוק הבא אחריו(בלוק 1) החל בתאריך: 2009-01-09 בשעה 02:54:25 כלומר לקח לסטושי נקמוטו 6 ימים בכדי לפצח את בלוק בראשית.
  • סה"כ 285 בייטים(bytes).
  • הבלוק מורכב מהעברה אחת ויחידה(בלוק לעולם לא יכול להיות עם 0 העברות).
  • אין תמצות של הבלוק הקודם…מן הסתם. במקום זאת יש את המספר הבא: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00

הערות

[1] ישנם מקומות שהם ההתייחסות לכל העסקאות שלא נכנסו לבלוק כיתומות-הדבר אינו נכון-עסקאות יתומות מתייחס לעסקאות עם בעיה בפרוטוקול, ספציפית בעיה בקלט(Input).

[2] מאגר יכול להתקיים גם אצל משתמשים "רגילים" ולא רק אצל כורים.